Är Thorn prisvärd ?

Är Thorn tourcykel prisvärd 12 ooo kr, http://www.lo-cykelsport.nu/ , om man ska cykla en tur per sommar. Sträckan varierar på årsturen mellan 50 till 150 mil. Utöver det 1-2 träningsturer per vecka. Cykel bör hålla i 10 - 15 år.
Finns det billigare och bättre alternativ än Thorn ?
 
talltopp; sa:
Finns det billigare och bättre alternativ än Thorn ?

Svårt att säga. För egen del tycker jag 12000 är billigt. Det är bra komponenter, som tål mycket stryk, för egen del skulle jag dock vilja ha ceramic fälgar och XTR åtminstone i naven.

Per
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Den är riktigt bra

Jag köpte en Thorn från LO-cykelsport för inte så längesedan. Lät bygga cykeln helt efter mina egna specifikationer och resultatet blev en riktigt bra cykel. Har iofs bara kört typ 550mil genom Afrika på den. Den är fortfarande som ny. Har inte haft några som helst problem med hojen. Min tanke när jag slutfört min sista resa var att jag köpt en onödigt bra cykel för ändamålet.

http://www.stray.nu finns komplett utrustning angiven. Eventuellt kan jag sälja min men kommer inte rea ut den precis... Lasse på i Svanesund är förövrigt kanon att handla hos, han lyssnar till kunden...
 
Thorn Club Tour till salu

Jag säljer min Thorn Club Tour som har 9-delat LX som sämst förutom bromsarna. Välbyggda hjul med Mavics bästa Touringfälgar och DT reducerade ekrar samt Tubus Cargo bakpakethållare. Jag är 179 cm och i lägre delen av rekommenderat storleksintervall. Passar personer upp till runt 190 cm. Säljer eftersom jag ska byta till en lättare audaxcykel (snabbtouring). Jag hade tänkt ett pris på 7900 kr.

Magnus
 
Thorn gör bra cyklar, skulle dock välja en Nomad istället med 26" hjul. eftersom det är mycket lättare att hitta delar och däck. Men det beror ju på vart man vill åka på semester.

-Åke
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.