Vilken modell på Fjällrävenryggsäck?

Mina nya axelremmar saknade öljett för fäste nedtill på ramen. Jag behöll delar från de gamla.
20210411_121311.jpg
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Jag var ner och kikade i källaren hos mamma och pappa nu och tog fram den här ryggsäcken som jag använde på en vandring 2015.
IMG_3667.jpg


1632844972591.jpeg


När jag använde den 2015 var den fullt fungerande, men nu såg jag att det lossnat en "metallpinne" som håller fast bältet mot ramen. Jag tog givetvis ingen bra bild, men någon kanske vet vad jag syftar på..

IMG_3666.jpg




Jag har någon slags plan på att försöka modifiera den med ett "hyllplan" så att man kan snöra fast tältkåtan på den, typ så här:
1632848305804.png



Men det är mest lösa funderingar just nu.

Jag tror att det inte är så svårt att slöjda ihop någon egen pinne/sprint som håller fast bältet mot ramen, men vet någon om det går att få tag på "ordinarie" pinne/sprint?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips