Vilken modell på Fjällrävenryggsäck?

En rektangulär ficka, två spännen, att sy på ryggsäcken, jag bär kök och bränsle i min.

Är det den här ficka du menar? Denna följde med när jag köpte min rygga begagnat. Ska den alltså sys fast på ryggsäcken eller?

IMG_7722.jpg
 
Blev ju kanon det här!

Nej, inga toppstramare.

Kontakta närmsta Naturkompanietbutik så kan de hjälpa er med axelremmar. Detta är inget som finns i ordinarie sortimentet.


E96509F2-7E59-4D4D-A123-F4B31056D88F.jpeg
F2660EF1-1609-4D24-9EB2-CB246DFBEC24.jpeg
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.
Spontant från dina bilder så skulle jag säga att det ser ut som om axelremmarna är förberedda för toppstramare.
Toppstramare.jpg

Min gissning är att det rödmarkerade spännet är till för toppstramare. Är remmen som ska fästa axelremmen i ramen samma rem som den som går igenom det rödmarkerade spännet eller är de separerade? Om de är separerade hur lång är remmen som går genom det rödmarkerade spännet, är remmen fastsydd i axelremmen?
 
Den blåmarkerade remmen kan användas för att ändra avstånd mellan infästning och själva axelkuddarna.

Den röda måste jag kolla mer på. Hittar spontant ingen funktion för den!
 
F41020 hipbelt gyro
F41360 shoulder straps
Heter delarna från Fjällräven . De säljer inte direkt, med tex via naturkompaniet kan man beställa. Även jag har en gyroram med en trader.
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips