Vattentät (liten) packsäck

Jag blev osäker på var denna tråden skulle hamna, men det fick bli här i paddlingsforumet.

Jag är på jakt efter en mindre vattentät packsäck att ha mellan benen i kajaken. Den ska rymma kamera, nycklar, telefon och eventuellt något mer.
(Kameran är 12x11x7cm stor)

Någon som har tips på lämplig säck/påse?

Anledningen till att jag måste ha den mellan benen är att jag inte har några packlådor på kajaken, och att jag vill sitta i närheten av kameran.
 
har för mig att det var något företag som anonserade i utemagasinet med mjuka vattentäta hus till kamera som var ämnade för att även använda kameran i har ingen aning om de är bra dock
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Tack för tipset. Ska söka lite efter det.

Annars tycker jag det är rätt smidigt att ha kamera, mobiltelefon och nycklar samlat i en och samma vattentäta säck - som ju även bör flyta.
 
Detta är vad du söker, 250kr.

sealine05.jpg
 
Det får nog bli den från Orust Kajak. Fanns även en flytväst där som jag blev sugen på.

Tack för tipsen, folk :)
 
Fick hem flytväst och packsäck idag.

Jag är mycket nöjd med prylarna, och packsäcken sitter som en smäck. Hoppas bara den håller tätt nu också :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips