Varmast melanlagret, ull eller fleece?

Det är ett ämne som jag har försökt att hitta någon information om, vad värmer bäst till lägst vikt. Ull eller fleece? Kanske är ett svårt ämne, för det finns så många olika sorters fleece och ull. ex. pälsig fleece och ullfrotté som borde vara varmare än vanlig ull och fleece. Fast då är det få tillverkare som tillverkar ullfrotté, så det verkar vara lite konstigt om det är så mycket varmare. Och fleece är det svårt att hitta bara som en vanlig tröja utan en massa onödiga detaljer som dragkedjor och fickor.

eller finns det något annat som värmer ännu bättre?
 
Fiberpäls tycker jag värmer bättre än fleece, men det finns väl "långhårig" fleece som är typ samma sak.

Det är ju främst "loftet" som värmer så ju krulligare och luftigare desto bättre.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det mellan lager som binder mest stillastående luft är det som värmer mest, det som är fluffigast.
I detta fall borde det vara den tjockaste typen av fleece, ex Polartec Thermal Pro, eller den tjockaste ullfrottén, ex woolpower 600.
 
pälsig Raschel-fleece har jag tittat på som verkar vara vamt.
woolpower, vist dom har ullfrotté, men dom kläderna har inte nå vidare bra passform, har deras vantar men måsta sy om dom lite för att dom skulle få en bra passform, vill inte sy om en hel tröja. Aclima M's Hood Sweater är den enda jag hittar med r ullfrotté, men då är den med en hellång dragkedja som jag helst inte vill ha, fast den går ju ganska så lätt att ordna till det.
kanske något annat tips på en bra ullfrotté tröja?
 

Bilagor

  • 37946.Color.Softgoods_Lava_Image.jpg
    37946.Color.Softgoods_Lava_Image.jpg
    35.2 KB · Visningar: 6,372
Senast ändrad:
MHs Monkey man har den näst tjockaste Polartec fleecen (Thermal Pro), har en sådan själv riktigt skön och varm. Den tjockaste heter Thermal Pro High Loft och har "långhårig" fleece både på insidan och utsidan, Thermal Pro har lite tunnare fleece på insidan.

precis den där har jag funderat på, eller marmot M's Solar Flair Jacket
http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=MARMOT_MSOLARFLAIRJKT

men skulle också behöva en till ull tröja som reserv när jag är ute å paddlar, för du är nog ull bättre om jag skulle bli blöt. är ute sent på hösten så det är lite kalt å sitta å fiska i kajaken
 
Jag skickade ett förslag till Utemagasinet om att dom kunde ta upp det här ämnet om vilket material som är varmast. fast det kunde dröja ett tag, fast dom skulle ta upp det :)
 
Egenskaper mellan ull och fleece skiljer sig ju inte bara på hur "varma" dom är, utan även helt andra egenskaper som stretch, slitstyrka, fukttransport, vikt, värmande vid blött tillstånd osv.
Sen tillkommer ju även aspekter som exempelvis miljöpåverkan skiljer sig jättemycket mellan fleece och fleece. Fleece kommer i fler färger också! ;)

Jag märker ingen större skillnad på min ullfrottetröja och min powerhoudi.
Ej heller på merinounderställ och syntetunderställ.
 
Inget slår idag

bra dun när det gäller låg vikt per loft och isolation.

Ull har fördelarna bra doftegenskaper och värmeförmåga trots att det är fuktigt. Fleece är relativt tungt men transporterar bort mindre mängder fukt bättre än ull IMHO. Blöt fleece däremot är värdelöst som isolation. Bästa isolationen i blött tillstånd har neopren.

Thure
 
Är det inte någon Thermolösning främst dun då som nämns ovan men även olika syntetfoder som brukar vara varmast?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips