Vandring: Multiverktyg eller inte

Tång för att dra åt en mutter i fiskerulle och sax för att klippa skavsårsplåster använde jag på min senaste tur. Lilla spårmejseln för att dra åt glasögonskruvarna och stjärnmejseln vet jag att jag använt nångång på tur. En liten Leatherman följer alltid med, samma som jag har i bältet på jobbet.
 
Tång för att dra åt en mutter i fiskerulle och sax för att klippa skavsårsplåster använde jag på min senaste tur. Lilla spårmejseln för att dra åt glasögonskruvarna och stjärnmejseln vet jag att jag använt nångång på tur. En liten Leatherman följer alltid med, samma som jag har i bältet på jobbet.
Edit. Insåg just att den Leatherman Fuse jag har i bältet nu har för stor/tjock lillmejsel för glasögonskruvarna. Blir till att slipa ner den en aning....
 
Kniv, nagelsax, lite silvertejp & några m snöre. Som folk sagt innan kan man tänka igenom vad som kan gå sönder, och hur man isåfall kan laga viktiga saker. Ingen mening med att släpa på en massa random verktyg.
 
På en vanlig fjällvandring brukar jag ha med mig en fällkniv ex EKA Swede 88 (80g) och en liten Leatherman Style PS (45g), den senare för att den har både sax och en liten tång (det är främst avbitaren jag är intresserad av i tången om jag fiskar för att ev kunna klippa en mindre krok om olyckan är framme).
Alternativet i mitt vandrings- och resekit är en Victorinox Outrider fällkniv som har allt vad man kan behöva inkl låsbart blad.
 
Tång för att dra åt en mutter i fiskerulle och sax för att klippa skavsårsplåster använde jag på min senaste tur. Lilla spårmejseln för att dra åt glasögonskruvarna och stjärnmejseln vet jag att jag använt nångång på tur. En liten Leatherman följer alltid med, samma som jag har i bältet på jobbet.
Är man på fisketur har man en fisketång (tex ABU:s klassiska) tillgänglig.
 
På bascamp en mellanstor Victorinox fällkniv till konserver, vinkorkar, knivande och div småfix, på fjällvandring bara en liten kniv i bältet är vad jag tar med i verktygsväg.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Vad ska man med detta till?. En bra nageltång och en bra pincett skulle jag satsa på. Struntar helt i kniv, då slipper man ju dessutom bära med sig så mycket första hjälpen-prylar.

Sist saknade jag kniv enbart när jag skulle skära av en bit ölkorv, men det gick lika bra att bryta av en bit...
 
Fiskar ofta så ett litet multiverktyg vill jag alltid ha. Använder man det även vid mat istället för tamoj så där kan man dra av 48g på vikten och få en ganska måttlig viktökning eller till och med besparing jämfört med kniv utan tång. Det funkar dock inte så bra med de allra minsta multiverktygen så prova hemma med en fylld kastrull först.

Tycker nog att alla verktyg används då och då, möjligen klarar man sig utan konservöppnare.
 
På vinter tur med pulka ja.
Sommar ej ok med bra kniv och tejp,nål och tråd mini sax,lite ståltråd,snabblim 5gr,kanske en liten lätt tång ,en kort skr mejsel som jag har i bil nyckel knippa på några gr.
Satsa i stället på Power bank till Telefon ,GPS osv som väger ung som en stort multiverktyg.
 
Mitt verktyg är en Läderman Crunch, polygriptång i miniformat. Följer med på turer där jag kan behöva meka dvs nästan bara vinterturer. Är också med som extra grepp på turer där vi använder Fry Bake-pannan :).

Annars duger en kniv i lagom format, får gärna gå att skrapa eld med. Naglar hanteras med en klassisk nagelklippare från ICA och en liten pincett finns alltid i plåsterfickan.

//J
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips