Input på sarekvandring (Gisuris - Bielavárájs - Vássjá - Rinim/Sitojaure - Saltoulukta) 29/8 - 4/9 2026

Det går bra att gå över suorvadammen, det finns en öppning för vandrare. Däremot är det inte enkelt att hitta tältplatser i björkskogen (dessutom många sanka partier) som ni tänkt, utan min rekommendation är att ni slår läger efter passage över dammarna innan rengärdet eller uppe vid Njavvejågåsj.
 
Nu närmar sig vandringsresan med stormsteg och vi håller på med matsedel och annan detaljplanering, har ni någon favorit rätt att stoppa i kåsan?

VI har föga förvånat haft problem med SJ och tågtiderna. Ankomst till Suorva i den senare delen av augusti sker kl 17:40 i år och det blir för sent på lördagen med vår plan. Därför åker vi upp en dag tidigare och kommer fram på fredagen. Det ger oss lite luftigare tidplan och vi hoppas kunna gå över Suorvadammen på fredagskvällen och därefter sätta lägger, förslagsvis vid någon av broarna man passerar efter rengärdet på runt 500 möh. Passar det bra eller ska vi försöka fortsätta vidare till Njavvejågåsj på runt 800 - 850 möh?
Visa bilaga 48631
Vad använder ni för app för att rita in er rutt?
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.