Vadpåsar/ boot cover?

Vi ska vandra i Sarek i sommar, och med alla vad vi har framför oss har vi tänkt komplettera med vadarpåsar över skorna. Men Lundhags har slutat tillverka och jag hittar mest skydd mot snö eller förslag att sy själv. Skulle uppskatta tips vart dessa kan köpas, eller är det någon som inte rekommenderar att använda sådana?
 
Vi använder vanliga foppatoffelkopior ( med hälrem) vid vad och som lägerskor. Väger mycket lite och blir inte våta.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Vi har foppatofflor sedan tidigare vandringar, men det ser ut som vi kommer att passera 30+ olika vad i varierande styrka så då letar jag efter något stabilare. Men tack för tipset ändå!
 
Vi ska vandra i Sarek i sommar, och med alla vad vi har framför oss har vi tänkt komplettera med vadarpåsar över skorna. Men Lundhags har slutat tillverka och jag hittar mest skydd mot snö eller förslag att sy själv. Skulle uppskatta tips vart dessa kan köpas, eller är det någon som inte rekommenderar att använda sådana?

NEOS har några varianter men det är ganska tunga grejer och gjorda för snö - nån av deras oisolerade varianter kan ju vara nått.

Fast foppatofflor lär ju väga 100 gånger mindre
 
Vi slutade bära med vadarpåsar efter att inte kommit över en starkt strömmande jokk med vadarpåsar p.g.a det stora vattentrycket, vadet gick bra med sandaler (Teva). Numera har vi lättaste merell - vapor tror jag de heter - som att gå barfota men med skydd. Om man blir kall kan man ta goretexsockor i skorna.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Almgren

Avslutat
vadöverdragen/mooseboots slutades tydligen tillverkas då de inte höll så länge och då klagade folk.
 
Regnbyxor som går över kängorna eller med vattentätt blixtlås så att man kan ta på de utan att ta av kängorna och remmar att snöra över så att det tätar mot kängorna.
Fördelarna jämfört vadarskor eller påse är att det går snabbt, man kan klara ganska djupa vad och att en känga är mycket stabilare att gå med i svåra vad, foppa är inte säkraste alternativet.

Nackdelen är att det kanske inte blir helt tätt men det får man ta.
 
Vill man tvunget vada med kängorna på är det en stor fördel om det är av skaltyp eller med lite stoppning. Jag går med Lundhags Professional och om jag måste vada (eller trillat i spat), är det bara att hälla ut vattnet, byta innersula (har alltid med extra) och strumpor. Så är det torrt igen. De gamla strumporna kan hängas på tork på ryggsäcken med säkerhetsnål. Detta är säkert skrivit här på Utsidan 100 tals gånger, men jag tycker det funkar ypperligt.
 
Gladpack

Har själv aldrig provat men av en erfaren vandrare har jag fått tipset att kapa en rulle gladpack på mitten. Vid ett vad så rullar han gladpack utanpå sina lundhagsskängor och så högt upp som behövs för det aktuella vadet.
Själv har jag vid några tillfällen dragit på regnbyxorna över mina Lundhagare och dragit åt med en rem nedtill. Det har fungerat bra.

/Thor
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.