Uniform

Tänk tanken att man har 10 000:- och ska köpa frilufuftskläder. Kläderna ska passa sommar som vinter och ska bestå allt från kängor till mössa. Det ska passa för vandring i syd Frakrike och vinter tur på fjället. Vad köper man ??? Givetvis får man köpa flera skor osv.

Är det rätt pengar är nästa fråga för det ger ändå en bild av hur mycket pengar man ändå har i hyllan hemma.
 
Nog kan man få det att räcka. Väl? Jag är verkligen ingen fullt utvecklad prylbög och har inte riktigt koll på priser, men nog borde det gå. Undvik dyra material och märken. Det borde gå att hitta bra kompromisser när det gäller jacka, byxor, mössa, underställ och dylikt.

Tips 1: Snåla inte på kängorna!
Tips 2: Köp begagnat

mvh

Anders
 
Men nog räcker 10 laxar!? (För det är väl laxar vi pratar om?) Det beror ju på vad för prylar/varumärken man väljer att köpa in sig på. Arcterix eller ITAB. Meindl eller Tretorn. Naturkompaniet eller Ö&B.

Man bör nog bestämma sig för hur mycket det får kosta och sen välja prylar efter det.

/Håkan
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips