Twin Gate Karbin

Ser ju utan tvekan smidigt ut. Men jag undrar lite ändå om Stevie har fått öva väldigt mkt. Det kräver ju trots allt att man aktivt öppnar för att klippa i. Ser fram emot att pilla på en!
 
Nja, är det no-no att bultkarbinen sitter upprepat lika?
Det är väll det att jag tycker ingen sportled är helt spikrak. Man klättrar nästan alltid på ena eller andra sidan av bulten. Att ägna en tanke åt det har blivit en vana för mig. Det är inte så att jag står och grubblar inför varje klipp, det går nästan av sig självt när jag ser bulten, men det slutar alltid med quickdraws åt olika håll... men jag borde kanske prioritera om mina klipp... eller sluta krångla och bara klättra trad :)
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Månadens fråga: Vandring i Sarek – varifrån utgår du helst?

Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?
Trad är helt klart lösningen. Då hänger och slänger karbinerna hur som helst, och är det minsta problemet!

Skickat från min GT-I9295 via Tapatalk
 
Om jag ändrar frågan lite då.
Kan det finnas en användning som blir överlägsen t ex skruvkarbiner?
Jag tänker på toppankare eller snabba byggen av stands. Dock känns det som att ca 5 sekunder mer för att låsa skruvisen inte ger den största säkerhetsskillnaden.
 
De kan förmodligen inte ersätta skruvkarbiner för oss som vinterklättrar. Jag kan tänka mig att de är jobbiga som fasiken att öppna med handskar på. Men ok, att ha några för sommarbruk då? Varför det? Skruvkarbiner är säkra tycker jag. Jag har aldrig varit med om att någon skruvat upp sig. Vikt? Nope. Enligt mina sökningar så ska de väga ca 20 gram mera än de skruvisar jag har idag.

De fyller helt enkelt ingen funktion för min del.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips