Tjära skidor - nån som testat detta?

Det klassiska till skidor och träskydd att använda är "dalbränd trätjära". Sedan finns det ju många andra "restprodukter" som kallas "tjära" (stenkolstjära, tobakstjära, kalltjära) vad just vildsvin gillar vet jag inte.
Att värma in den i träbelaget med blåslampa eller gasbrännare är mer långvarigt skydd än att lägga den som ett eget lager utanpå.

Man kan säkert spraya den produkten på skidan men om det fungerar lika bra som valla som den klassiska metoden har jag ingen aning om. Om det blir vildsvin under skidorna lär man dock snabbt upptäcka.
 
Hitills ingen som nämnt att man kan värma in tjära över öppen eld eller marshall om man är lite varsam. Då jag bodde i studentlägenhet utan tillgång till så mycket verktyg och hobbyutrymme så vallade jag mina vita blixten ute på gårdens gräsmatta över en vanlig marshall, avsedd för festdekoration.

Det höll för en 4dagarstur över påsk i alla fall.

/Patrik, nu med plast under turskidorna men blixtarna finns kvar i boden
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Brinnande T-sprit i en avskuren ölburk har jag använt för att värma in tjära med, samt förstås öppen eld. Naturligtvis utomhus, kunde bli jobbigt annars om man välte ut spriten...
 
Givet att det är samma typ av tjära (trötjära), varför skulle det inte fungera?

Med vanlig tjära penslar man på, värmer så att tjäran ska bli lättflytande och gå in i träet, för att slutligen torka bort överflödet.

Det måste ju fungera lika bra att spraya ett tunt lager, värma in detta och torka bort överflödet.
Om inte annat blir det ju mindre att torka bort då man slipper lägga på så tjockt från början.

Sprayen är ju garanterat utspädd med lösningsmedel, men det lär ju dunsta bort efter appliceringen.

Jag brukar späda tjäran med sprit när jag tjärar toften och relingen i båten. Betydligt lättare att arbeta med, och sen kan man sitta utan att fastna redan efter ett par dagar.

Fast det blir ju dyrt.
Billigare med en handpumpad trycksprayflaska och egenutspädd tjära =)

Hur som helst lär du inte förstöra skidorna om du testar.

Skickat från min GT-I9305 via Tapatalk
 
Jämn yta

Jag har just skaffat ett par nya obehandlade "vita blixten" och märkte att ytan var lite fjunig eller fnasig. Ska man kanske putsa ytan jämn med sandpapper innan man tjärar enligt de råd och tips som presenterats här? Jag tänker att ju jämnare yta desto bättre glid.

Kanske ska det vara lite fnas så att man har lite grepp? I alla fall i spannet?
 
Jag fick svaret från Tomas på Tegsnässkidan. Han sa "Putsa med sandpapper och tjära in".


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
OT att göra egen tjära är lätt.

Lite OT men den som vill göra egen tjära kan lätt göra det med två plåtburkar (en måste ha lock) och en gammal tjärstubbe. Kolla Ray Mears film Bushcraft Sweden för att se ungefär hur det går till.
https://www.youtube.com/watch?v=nR7N5zuC8WI
Tjärdelen börjar efter ca 18min. (Innan det får man se hur man gör egna skidor)

Med en spik slår man ett hål i botten på burken med lock, från insidan. Typ kakburk 5-10liter.
Fyll den burk som har lock med sönderhuggen tjärstubbe. Sätt på locket. Så lufttät som möjligt.
Gräv ett hål och placera den mindre locklösa burken i. På den placeras lockburken med veden i och hålet riktat så tjäran kan rinna ner och fångas upp..
Fyll upp med jord runt den undre burken.
Elda försiktigt i ca en timme på och runt lockburken.
 

Bilagor

  • tar.jpg
    tar.jpg
    134.3 KB · Visningar: 1,644
Tjära blir INTE tunnare av utspädning.

Tjäran blir inte tunnare för att man spär ut den, ämnets viskositet förändras inte, (dess kol-kedja är lika lång) - Blandningen blir däremot tunnare vid utspädning men tjäran i blandningen är och förblir lika tjock och har därför lika svårt/lätt att tränga in som outspädd..

För bästa resultat är att värma tjäran, viskositeten blir då tunnare, skillnaden mellan t.ex. 20C och 100C för tjäran är på ett ungefär 10-15 ggr t tjocklek. (Jämför med t.ex. matolja i kall - varm stekpanna.)

Att värma skidan gör att porerna i träet öppnar sig mer.

Att pensla på varm trätjära på en varm skida ger därför bäst resultat.

Bäst att värma skidan med bör vara en varmluftspistol som värmer skidan straxt innan penseln med den varma tjäran. När skidan sedan kallnat tas överflödet bort.
Om bränd tjära (bildas nytt ämnes av typ kokskaraktär) skulle ha fördel så är det bästa att bränna efter avstrykningen av överskott
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips