Tips om tävlingskajak?

Är det någon som har tips om vilka modeller som kan vara aktuella om man söker en begagnad tävlingskajak till bra pris (max 5000 kr) lämplig för marathontävlingar. Den får gärna vara i trä och inte av den allra rankaste typen!
[Ändrat av mielo 2001-10-04 kl 19:57]
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Struer är inte fel

Hej Mikael,

Motionskajak av typ Struer Tracer är trevlig. Om du vill ha något rankare än en motionskajak, kan VKV 100 vara ett alternativ. Tävlingskajaker som t.ex. Struer Razor är rankare. Även om Razor är rank, beter den sig snällare i vågor än nyare modeller. Vi har köpt flera stycken till klubben för ca 5000 kr st.

Jonas
 
Struer

Svima har en modell som heter Struer Fanger som enligt en Norsk kille som mailat mig skall det vara en bra motionskajak och sjökajak kanske ingen extrem modell men helt OK enligt honom.

Vill man ha en billigt kajak runt 5000:- Finns ju alltid alternativet att bygga själv men då är ju förstås abret att man måste bygga själv med allt vad det innebär

Hasse
 
Tävlingskanot.

Nu är det bra läge att få tag i en begagnad tävlingskanot, reglerna för minimibredden har ändrats så nu köper många nya kanoter och säljer sina gamla.
Man kan få tag i en bra för 2000 kr.

Jag kan rekommendera:(stadigast först)
VKV 102
VKV 100 Går att få tag i toppenfina exemplar billigt.
Lancer och X-Lancer i trä från Struer eller en plastkopia.
Razor
Cleaver och Cleaver X
Cougar
Tiger.

Det finns många fler att välja på men det här är såna som jag har provat.
Det går att köpa vilken tävlingskanot som helst, de flesta är bra. Det viktiga är att köpa en modell som man sitter bra i och att fotstödet sitter fast ordentligt och att det går att spänna roderlinorna rejält hårt.
Dessutom är det bra om din vikt stämmer med vad kanoten är designad för, det är ganska stor spännvidd på de flesta modeller.
Var inte rädd att köpa en snabb, ostadig kanot.
Man lär sej snabbt att hålla balansen.
När du kan hålla balansen i en tävlingskanot så klarar du alla väder i en långfärdskanot.

Pär Lindén
 
Fanger

Fanger er en langturskajak/turkajak ikke en tævlingskajak eller træningskajak.
Mellem Fanger og Tracer ligger Skraptus og Spica som lette turkajakker (som ikke tager bagage).
Hilsen /karl
 
Hej Karl

Jo jag uppfattade inte heller Fangern som en tävlingskajak men med en bredd på 51cm borde den även funka hyffsat som motionskajak. Han som paddlade den använde den även i havssjö inte så grov men ändå.

Struer har annars många modeller och jag måste erkänna att många är okända för mig.

Är glasfibersidan och träsidan olika bolag, tillverkare?? På deras hemsida finns det bara träkajaker vad jag såg

Hasse
 
Hej Mikael, Hans og alle med indlæg!

Så vidt jeg ved ror Mikael idag længere turer i en Plastex Marathon på indsøer og kanaler, så en Fanger er ingen stor forandring mod tævlingskajak, det var derfor jag anbefalede Tracer som overgang mod tævlingskajak. Desuden har Mikael just investeret i en ny pagaj (?), håber du er nøjd. Så en rigtig tævlingskajak og en ny pagaj er en for stor mundfuld. Lær dig rigtig roteknik i din Plastex Marathon, Mikael, før du giver dig i kast med en ny kajak. Balance og roteknik går ikke at øve samtidig.
Men der er jo også mange andre gode forslag til Mikael. Min erfaring er, at man skal lytte til mange forslag, selv prøve og på den måde finde den helt rigtige båd. Det er meget individuelt hvilken kajak der er god for en selv. Derfor er et klubmedlemskab værdifuldt, fordi man kan prøve alle klubbens både.

Fanger er helt sikkert en god kajak til kyststrækninger. Selv ror jeg Skraptus på Sjællands nordkyst. Skraptus er bygget som en let og hurtig kystkajak med tiltagende stabilitet mod yderstillingerne.
Skraptus har et forholdsvis smalt forskib, som gør den god at ro med wingpagaj, idet isæt kan gøres tæt på båden. Fanger tror jeg ikke har dette smalle forskib, som er bedst for roning med wingpagaj.

Hans!
Jeg mener "Struer Sprintboats" i Struer (træ) http://www.struer-sprintboats.com og
"Struer Boats" (polyester/glas og epoxy/kulfiber) (A Sørensen) Gludvej 81 8700 Horsens
Tlf. 75 68 32 77 Fax 75 68 32 44
er to selvstændige virksomheder.

Er du interesseret er der en artikel på http://www.struermuseum.dk/kajakstr.htm om Struerkajakken.

Hilsen /karl
 
Tack för alla svar!

Till sommaren kommer jag att pröva
några olika tävlingskajaker (eller som
det heter på danska, kapkajak) på den
klubb jag tillhör, bl a Tracer och
Razor.

Jag har nu paddlat med wingpaddel under
en säsong (ca 5 gånger/vecka) och det
går bättre och bättre men det är helt
klart en ny teknik som måste "nötas" in.

P.S
Det var intressanta upplysningar om Struer.
Jag trodde att det var samma företag som
tillverkade både trä- och plastmodellerna.

[Ändrat av mielo 2001-11-05 kl 12:32]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips