Vkv 101 och tips på paddel till nybörjarmotionär

Hej

Bor precis brevid en sjö och var sugen på att köpa en kajak för att motionspaddla lite, tänker 1 timmer på helgen som styrke och konditionsträning. Har paddlat havskajak på helgturer ett par gånger och tar mig fram bra men är definitivt nybörjare på alla sätt och vis.

Köpte en Vkv 101 utan att igentligen veta så mycket om dem (vet faktiskt inget om dem som kajak men den var lätt så att jag kan bära ner den till sjön... 10 minuters gångväg, skall hämta den i morgon kväll men tittade naturligtvis på den innan jag slog till) och börjar nu inse att jag kanske inte ens kommer att kunna paddla i den om den nu är en extremt rank kajak! Finns det någonstans att läsa upp sig på Vkv 101 och även förstå skillnader mellan 100, 101 och 102 tex? Känns som det borde finnas en intressant historia bakom dessa kajaker?

Tyvärr ingick ingen paddel så det måste jag köpa till, om man nu skall motionspaddla bara i en timme så kanske man skall ha en fin vingpaddel? Tips på vilken modell och spec på liknande? Budget gärna under 3500 kr. Är normalbyggd på 175 cm och 80 kg och skall som sagt försöka paddla min 101:a. Tips på butik som jag kan handla i tas även tacksamt emot, rör mig i Skövde, Alingsås, Göteborgs området.

Stort tack!

Johan
 
VKV 101 är inte omöjlig med lite tillvänjning. Paddelbladet i vattnet och lär dig slappna av i midjan. Använd inte för lång paddel. Finns många fina vingpaddlar. Köp en med relativt små blad. Kanotcentrum i Göteborg borde ha en som passar.

Thure
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
VKV 101 används som nybörjarkanot i de flesta kanotklubbar i Sverige, den är inte extremt rank, den kan de flesta lära sig att paddla i, lägg gärna i en vattensäck i början så blir det lite stadigare.
Bracsa 4 min (735 cm2) är en bra paddel för en motionär, säljs hos Dietz.se men borde gå att hitta begagnad.
VKV 100 är en fin gammal tävlingskanot i mahognyfaner, stadig jämfört med dagens tävlingslådor. VKV 102 är plastmodellen av VKV 100 med vissa modifieringar.
 
Kolla med Örjan Skatt, han är återförsäljare för Braca.
Han håller till i Borås och är en duktigt paddlare och lärare. Han kan hjälpa dig att välja en bra paddel som passar dig och har även paddel för test och utlåning.
Själv har jag sedan några månader en Braca XI van Dussen i storlek 705 och det är en grymt bra paddel för surfski och snabb havskajak. Den är även rätt förlåtande om man har mindre än optimalt paddelteknik.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips