tips om storsko?

funderar på att köpa ett par tunna lätta storskor att ha till enklare klätterturer och till fjälls. Har kikat lite på La Sportiva Trango S och Garmont Tower GTX. Nån som har erfarenhet eller tips?

/Johan.
 
Om du testar dojorna så blir det nog lätt att välja, LaSportivan är smal och garmonten är bred. Tror inte att bägge dojorna kan passa på någon människa. LaSportivan har utgått och ersatts av ny modell med goretex (Evo).
 
Tips: Scarpa Freney. Supersköna (om du har rätt form på fötterna förstås). Har en kompis som både pulsat upp på Mt Blanc, och gjort La Meije (Klippklättring upp till c:a grad 5+/6-) i ett par såna och han har bara gott att säga om dem.

Duger bra till vertikal is också. Grivel G14 sitter som en smäck på mina. :)

Fast jag tror tyvärr att den gamla (blå) modellen som vi har, har utgått och ersatts av Freney XT (eller XL?). Dom är säkert inte sämre, men förmodligen dyrare.
 
La Sportiva S,

otroligt skön och bekväm sko! Jag har breda fötter och de sitter som gjutna på mig...

Använde dessa för ett par, tre, klättringar på El Capitan + anmarscher med tung packning i blockterräng.

Rekommenderas.

Peace
 
La Sportiva

...valet föll på La Sportiva Trango S Evo (den röda, såklart =)) till slut, och nu har jag arbetat i den en månad ute i fält. Kalasbra doja. Riktigt bra stöd för tassarna, och bra kontroll på varje steg man tar. Skön när det brantar på, och faktiskt riktigt bra för enklare klättring (skitbra för trädklättring!). Man snubblar och halkar inte omkring, sulan viker sig inte, och placerar man foten på ett ställe så sitter den kvar!

Enda problemet, som med alla andra kängor av samma typ, är att när den väl blivit plaskblöt inuti så är det ett mindre projekt i sig att få den torr igen.

Mina kollegor betonade ivrigt det olämpliga i låga kängor när man fältarbetar som biolog, men komforten och kontrollen i brant terräng (där jag arbetar mest) uppväger helt klart att kunna plaska runt i dypölar och myrar. Vet man om begränsningarna så är det en underbar sko.

//Johan.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips