Tights & mygg

Bra mot mygg är täta vävar, tjockare tyger, ljusa färger, lös passform, syntetmaterial (polyester/nylon) och heltäckande kläder. Mindre bra är mörka färger, stickade-/virkade tyger och därmed stretch.

Utan att veta något specifikt om dessa tights skulle jag därför utgå från att de antagligen inte står emot mygg särskillt bra.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag säger nog något liknande, ska kläder skydda mot just mygg så ska de vara täta, ljusa och löst sittande.
Sitter plagget tajt så ska det vara extremt tätvävt och tjockare än vad stickmyggans sugsnabel når igenom...
 
Mygg lyckas ibland bita igenom mina jeans, både grovt såväl som tunt tyg! Att ett par tights står pall mot mygg ska man nog inte räkna med om de inte är specifikt märkta som mosquitoproof!
 
Grejen med löst sittande, gärna lite fladdriga kläder är just den Polar300 är inne på - de behöver inte vara lika tjocka (= tunga) och täta (= svettiga) för att skydda mot mygg.

Mörka färger brinner på kroppen i solen och drar till sig flygfän; helt obegripligt att det finns så mycket svarta/mörka "friluftskläder" - dessa "trekking tights" från Fjällräven inkluderat.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Bra fråga!

Wow, känns som att ämnet blev mer än färdigdiskuterat 😮

Är det någon på forumet som faktiskt har provat produkten ifråga?

Hej!

Bra fråga, jag är också ute efter ett par sådana byxor. :) Denna modell verkar vara ny för i år? Så folk kanske inte har hunnit prova den än.

Spontant, så visst, det kanske är så att tighta byxor gör så att myggen kommer åt ens hud lättare. Samtidigt har jag tänkt när jag har varit ute i skogen med mina träningstights att det skulle vara riktigt skönt att vandra med vandringsbyxor, som är som dessa tights.

/Malin
 
Jag gissar på att Fjällräven har någon form av kundtjänst som man kan höra av sig till?
Kanske kan vara värt ett försök? :)
 
Har gått i tights många gånger. En massa fördelar, lätt, luftigt, torkar lätt. Men i vindstilla väder funkar de inte mot mygg. Jag brukar dra myggmedel på benen vilket hjälper. Är det grönjävligt då får man dra på skalbyxor. Men , ofta så blåser det nästa alltid lite på kalfjället. Är det sent på säsongen är det nog bra att ha med ett extra par med polartec så man håller värmen på kvällen
 

avslutad210712

Gäst
Jag har inte testat just den produkten men har vandrat med ITABs träningstights ett flertal gånger i fjällen. Myggen är inget problem men bromsarna hittade någon gång genom där det var glesvävt.
 
Hej, inför min vandring i Dovrefjell i Norge införskaffade jag mig Fjällrävens vandringstights. Och jag var supernöjd och kommer att använda de även till sensommarens vandring i Fjällen. Jag har annars ett par Keb från Fjällräven och de är bra men tynger ( har ofta en massa saker i fickorna) och glider ner efter en veckas vandring på grund av viktminskning. Ett bälte är säkert en lösning (onödig vikt) men med tightsen behöver jag inte bälte, de sitter på plats hela tiden. De är lätta att dra ner vid toabesök i naturen, inget nestlande med bälte, blixtlås och knapp. Vid lite sämre väder är det lätt att dra över skalbyxorna (gå allmänt gärna med skalbyxor på vid sensommaren). Mygg och knott hade jag knappt vid min vandring i Dovrefjell. Jag har knäskydd av typ Bauerfeind och det var inget problem heller.
Med vänlig hälsning, Veni
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.