Storlek på byxor -kortare personer?

Hej, har haft väldigt svårt att hitta bra byxor som passar kortare "normaltjocka" personer.

Skulle behöva ett par bra höst/vinter-byxor med ca 75 (max) i grenlängd och 80 i bredd. Verkar vara helt omöjligt. Nån som har bra tips på märken och modeller? Är inte sugen på att lägga upp.

PS.
Verkar finnas gott om byxor om man är kort och tjock, mysko.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Inte ett enda förslag? Antar att vi kortisar mest stannar hemma...

ITAB svarade att de inte hade några modeller som passade och Naturkompaniet föreslog att köpa rålängd och lägga upp själv :(. Är inte rålängd extra långa?

Finns det inga asiatiska märken?
 
Du får nog tyvärr slanta upp för skräddare om inte du eller nån du känner har symaskin. Rålängdsbrallor är ju så de ska räcka till för alla, dvs de är inte fållade alls, och borde vara det enklaste för dig. Vill du ha såna med resår enligt bild så blir det lite dyrare eller knepigare att "bygga om"/korta.

9534.gif
 
Jag är en kort men ganska proportionerlig kille (163 cm) och brukar också ha svårt att hitta kläder. Ingen aning om vilken grenlängd jag har, men jag köpte ett par Fjällräven Vidda i storlek 44 och de funkar bra. De är en aning långa i benen men iom. att de har en resår nertill så gör det inget. Bara skönt med ett par brallor i ledig passform som inte åker upp när man sätter sig på huk. Rålängd är som sagt också ett alternativ, men jag tycker det är skönt med något som sitter åt kring kängan.
 
Har man en bra skräddare/syster/mamma eller är händig själv så är det säkert billigare att köpa rålängd och be dem fixa resår med knäppning än att be dem flytta på befintlig byxa.
 
Kort i rocken

Har samma problem... är 167cm och har alltid problem med kläder.

Jag köper ofta fjällräven på rålängd.
Men D96 har funkat flera gånger oxå.

Annars så har vissa märken tre längder på byxorna men det är inte lätt att hitta dom :)
 
Klurigt det här. Jeans och liknande är svårt men brukar gå att hitta i kortare modeller hos välsorterade återfärsäljare, annars lägger de flesta affärer upp dem gratis på ett par minuter. Finns det inga affärer inom denna "nisch" som har samma basala service?

Har samma problem... är 167cm och har alltid problem med kläder.

Jag köper ofta fjällräven på rålängd.
Men D96 har funkat flera gånger oxå.

Annars så har vissa märken tre längder på byxorna men det är inte lätt att hitta dom :)

Du råkar inte veta vilka märken?
 
Lundhags

..har släppt "lång-smala" byxor.. Jag som är 190/85 får oxå antingen köpa rålängd eller för stora byxor i midjan för att benländgen ska räcka till!

Men nu har dom på sina nya byxor släppt dom i strl 146-156. 152:an sitter som en smäck på mig :)! En perfekt höst/vår vinter bralla..i min smak för grov på sommaren då jag mest går i shorts i fjällen!

Kan vara värt att pröva!!
//A
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips