metanol/t-röd 50/50
En lika delar blandning av Metanol/T-röd tycker jag fungerar utmärkt. Brinner bra och sotar inte.
/Ola
En lika delar blandning av Metanol/T-röd tycker jag fungerar utmärkt. Brinner bra och sotar inte.
/Ola
nermander; sa:Jag vill minnas från nån tidigare diskussion i ämnet att reglerna för hur mycket metanol som får blandas i har ändrats.
Sen är det väl om jag inte minns fel så att ren metanol numera inte får säljas till konsument
Men i trangiat är det inte alltför praktiskt, inte så kul med såpiga kastruller i varannViktor_L; sa:Om man smörjer in undersidan på grytan med ett tunnt lager såpa innan användning är sotet mycket lättare att tvätta bort efter. Fungerar för vanligt eldsot också.
Jaha, då är det en annan sak, jag tänkte mer på scoutläger varianten, såpar i början av veckan sedan diskar man inte utsidan och så tvättar man bara avViktor_L; sa:Du har helt rätt, men jag brukar ha på såpan strax innan användning med en liten svamp som jag har i en tät burk.
Då är sotet enkelt att tvätta eller torka av.
naturvägledaren; sa:har kört omnifuel på bensin 95 oktan, sotar som fan (är desutom massa giftiga ämnen i det som man inte vill ha i tältet) aspen miljöbensin funkar bättre. bäst är tekniskt ren bensin, det sotar inte alls.
/einar
I färghandelnmattias_altin; sa:Vart hittar man tekniskt ren bensin?
/Mattias