Skor i enbart läder och gummi

Jag fick bra hjälp här när jag frågade angående kängor så jag prövar på en ny tråd angående vanliga skor med.

Jag har märkt att alla mina vanliga skor(sneakers mest) börjar efter max något år lukta illa och märkligt så fort jag använder dom och jag gissar att det är pga alla "fake" material och textiler osv(ligger ändå på 600-700kr så inte billigaste dojjorna) då jag kan gå runt i ett par läder kängor en hel dag och det luktar inte ens nästan så illa som en 1-2h promenad i dessa skor gör.
Har säkert 4-5 olika par av olika märken och det blir samma med dom alla tillslut.

Har googlat en hel del nu efter skor, främst sneakers som enbart är gjorda av läder och äkta gummi men dessa material verkar ha blivit "exotiska" på senare år så dom går på runt 2tusen och säljs främst på dyra kostym hemsidor.

Jag behöver ett par dojjor att ha i trädgården men dom behöver ändå vara relativt stabila då det är en rätt brant sluttning och så behöver jag även ett par skor för promenader på grusväg och skog(kan vara samma sko om det är möjligt). Ganska tunna för sommarväder men ändå stabila, som en standard sneaker typ.
Har två sneakers som har läder på utsidan men det verkar inte göra någon skillnad luktmässigt då textil materialet(eller vad det nu är) på insidan är det som luktar apa tillslut.

Detta är alltså för när jag inte vill ha kängor, det är okej om det är någon detalj som inte är läder(helst bara läder och gummi) men då ska det inte vara något som håller lukt på det här märkliga sättet.


Jag uppskattar alla slags tips gällande detta.
Tack
 
Jag har merrel moab skor. Mycket nöjd med dessa. Behöver kanske tänka på att köpa något annat att ha i finstan....
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Vad har du för strumpor?
Nylonstrumpor kan nog bidra till doft mer än ull och bomull, även om det inte är helt doftfritt med naturmatrial över tid. Så funkar i alla fall mina fötter och deras vätskor.

/Patrik
 
Bra läderskor kostar en del men håller också länge. Jag är nöjd brukare av skor från Lundhags och Hanwag utan membran. Modeller kommer och går rätt mycket och det är risk att de modeller jag har inte längre finns att köpa. Norska Alfa kan också vara ett alternativ men där har jag inte skor bara pjäxor.

Har svårt att använda annat än ullstrumpor med tanke på fotklimat och risk för doft.

Thure
 
Senast ändrad:
Jag vill (kan) inte heller ha annat än läder i mina skor, men man får inte glömma läderbindsulan, innersulorna och strumporna för att slippa odörerna och få trevligt fotklimat. Så ta ett helhetsgrepp :)

Själv kan jag bara ha innersulor i läder eller ullfilt, och bara strumpor i ull. Allt annat blir snabbt obehagligt "plåtigt", kallfuktigt, och förr eller senare börjar det skava och lukta. Ändå svettas jag ovanligt lite om fötterna jämfört med andra.
Har aldrig fattat hur ungdomar kan tillbringa sina liv i plastiga sneakers med tunna bomullsstrumpor, och det mitt i vintern.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
innerst strumpor som fungerar som vekar, Bolas ten Toes, eller damankelsockar, där utanpå ullstrumpor alt ull-syntet. I kängor föredrar jag Färsvarsmakten Y*lleytterstrumpa ytterst.
 
Ha tre par skor att växla mellan, så att de hinner torka ut mellan användningar.

Alternativt, köp ett par dyrare skor. Jag rekommenderar ex.vis Lundhags låga skor, Altberg, Red Wing, Waldviertler med flera.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.