[Skåne] Gissa bilden!

Var är detta då?
IMG_1608.jpg
 
Första tanken var den där enbeklädda ön utanför kuggeboda. Men den är ju omgiven av vatten och inte skog. Dessutom ligger den i blekinge.

Andra tanken är att det är ganska likt Risen utanför Genarp, men det är nog lite väl backigt på bilden för det.

Gissar därför på Drakamöllans naturreservat. Vill minnas att det såg ut så där nånting innan jordbävningen.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips