Platta Småland!!!

Hej.
Har tänkt att börja klättra innomhus i Växjö i februari. Efter det vill jag åxå klättra utomhus. Fast det finns ett kruxx... jag bor i Rudaholm mellan Värnamo och Växjö.
Där finns väl inga klippor att börja på???
Vet ni var de närmaste klpiiorna finns inom en radie på 20mil?
Dan en blivande klättrare.
 
Klättring i Värnamo

Hej,
Bor själv i Växjö. I veckan ska vi ta beslut om vi ska starta en klubb eller inte. Vägg finns med aktiva klättrare, som du kanske vet, men ingen klubb. Ännu!!

Tipps är att söka i klätterforumet på jönköping. Där finns det en adress med beskrivning över en klippa i trakten av Värnamo. Själv har jag aldrig varit där, så mer vet jag inte.
 
Värnamo!!!!

Halloj!

Adressen det talas om i ett av svarsinläggen är http://www.dataskolan.net/web6/viktor
Där finner du förare över 4 olika klätterställen omkring Värnamo. Finns ganska gott om nyturspotensial på dessa ställen, så det är bara att ge sig ut och borsta. Och till nästa år kommer det förhoppningsvis att presenteras nya ställen. Vi har en riktig goding på gång........

Hör gärna av dig om du vill klättra ihop med oss "Värnamoingar". Använd inte mailfunktionen på sidan, den funkar inte. Maila istället till mig på viktorviktor@hotmail.com

Ha det!

Viktor
 
Hej igen!

Jo, kom och tänka på en sak. I krokarna runt Sjöatorp finns en jädrans massa stora klippblock. Dessa borde funka utmärkt att bouldra på. Undersök det gärna, för jag tänker göra det till sommaren. Hör av dig om du hittar något.

Viktor
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Jag tror det...

... jag och några polare var ute och klipphoppade... hörde du? ??KLIPPhoppade...??? Det var utanför Rydaholm vid den så kallade stenbrottet. Det är en liten vattensamling med en diameter på kanske 50-80meter. Djupet ska vara DJUPT!!!, grejen är att komunen har pumpat ut vatten från "sjön". Jag ska dra ut och kolla, fast med detta rägnandet är den nog redan full igen.
Dan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips