Parkering på Skåneleden - hur gör ni?

Hejsan!

Jag och min sambo ska ge oss ut på en veckas tur runt Österlenleden och funderar på det här med bil. Vi kommer från Göteborg och eftersom vi ska vidare till Värmland efter vandringen så behöver vi ta bilen ner. Hur gör ni andra med parkering? Risken finns ju alltid att man får inbrott om man lämnar den obevakad. Letar ni rätt på en långtidsparkering, eller tar ni helt enkelt tåg och buss dit ni ska? Eller är det så väl att parkeringarna vid leden är så långt in i obygden att skurkarna inte orkar sig dit? ;)

//Caisa
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Generellt använder jag buss och tåg men ibland måste man ju ta bilen.
I de skånska fiskelägena finns det i regel ett mindre antal parkeringsplatser i anslutning till hamnen. Man kan leta reda på hamnkaptenen och fråga om man får ha bilen stående där ett par dagar. Eventuellt vill han ha en eller ett par hundringar och det är ju ingen garanti för att man inte får inbrott men bilen står troligen säkrare där än på parkeringen till en badplats, ett neturreservat eller liknande.
En annan variant som jag använt är att jag kört in på en bondgård och erbjudit bonden en slant för att få ha bilen uppställd hos honom några dagar, jag har aldrig behövt betala.
Ingen av metoderna rekomenderas dock för folk som är ordkarga.
 
De större parkeringsplatserna intill ledens mer besökta platser verkar vara frekvent besökta av klåfingigt folk men beroende på var ni ska gå så finns dte nog olika lösningar.

Men att kontakta en bonde i närheten av där ni tänkte börja gå med några kalla pilsner skulle nog fungera.
 
Hmm, trist att folk har så svårt att skilja på "ditt" och "mitt". Trixigt koncept uppenbarligen. Det lutar nog åt att le snällt mot någon bonde eller ställa bilen hos nån gammal kompis i Åhus. Lite längre sträcka, men då står den i alla fall säkert.

Men tack för svaren i alla fall, alltid trevligt med lite input från de mer erfarna. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips