Otillgängliga områden i Småland?

Undrar om någon har några tips om några "otillgängliga" områden/skogsmarker i småland?
Förutom mitt på Store mosse verkar det vara svårt att hitta några platser där det är längre än några hundra meter till närmsta väg. Önskar hitta en plats där man slipper höra biltrafik och annat mänskligt buller.

Erik.
 
Hej!

Längst nere i Skurugata, kanske? ;) Har för mig att det var ganska lugnt och skönt även på utsiktsplatsen. Skogen runt om är nog fin att hajka i också.

häpp / Filiokus
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Räknas små grusvägar, där det kanske kommer 2 bilar i veckan i genomsnitt? ;) ;)

Jag tänker att helt vägfritt är ju svårt att få i en skog, eftersom man anlägger vägar just för att frakta ut timmer vid avverkning. Om du nöjer dig med s.g.s. folktomt, så kan jag tipsa om området mellan Virserum-Mörlunda-Fågelfors (undvik jaktsäsong bara). Men om det är väglöst land du är ute efter så kan jag tyvärr inte hjälpa dig.
 
Skurugata har jag aldrig läst eller hört talas om. Verkar klart intressant (Googlade lite) det får nog bli en tripp dit med barnen till sommaren,tror dom skulle älska den lite trollska stämmningen och den lite vilda naturen

Området mellan Virserum-Mörlunda-Fågelfors ska jag helt klart försöka utforska lite. Måste bara skaffa en bra karta så jag kan planera in en solotur dit när tillfälle ges.

Tack för tipsen! Fler emottages gärna!

Erik.
 
Småland

är inte mina hemmamarker och det är ett stort landskap.

Cyklade med familjen i Hylte kommun öster och nordost om Femsjö och förutom en genomfartsväg med lastbilstrafik så var det lugna skogsvägar med mycket lite trafik.

Ett annat mycket trevligt områdde med vackert gammeldags jordbrukslandskap är Krokshult med omgivningar nordväst om Oskarshamn.

Blå Jungfrun och Misterhults skärgård kanske kan betecknas som otillgängliga.

Thure
 
Tolg och området väster om Asa-sjön, norr om Växjö, är inte helt tättbefolkat. Men riktigt väglös terräng finns nog inte i Småland.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips