Olycka med kök

68678

Avstängd
Tarngiaköken är ett av världens mest använda kök. Antalet olyckor står inte i proportion till användandet! Flest alvarliga olyckor med T-dojja sker när folk tror att dom kan bli full på den!!
 
Intressant slutsats

att statisk elektricitet antänt spritångor i dunken. Klart oväntad slutsats. Vore intressant att läsa orginalutredningen.

Thure
 
"Vid lunchdags skulle det fixas mat, makaroner och korv, och det skulle tillagas på trangiakök. Efter en stunds matlagande upptäcker man att det inte är någon effekt i ett Trangiakök. Man kontrollerar och uppfattar att det inte brinner. För att säkerställa så lägger man på locket på brännaren och man känner även med handen för att bedöma om det är varmt. Man tycker inte att det är varmt och man bestämmer sig för att fylla på sprit och tända köket igen"
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Om de inte flyttade brännaren från köket är jag inte helt övertygad om att det inte fanns lågor eller glöd under köket.

Utredaren verkar inte tro på den orsaken eftersom det hade krävt spill, och han skriver "Däremot hölls dunken så nära brännaren att ett spill utanför brännaren i påfyllningsögonblicket inte är troligt."

Det måste ju då innebära att överdelen (vindskyddet) på köket tagits bort? Annars går det ju inte att få dunken intill brännaren? Det borde ju då framgå av bilderna att vindskyddet varit bortplockat?
 
Regnvädret och

klädseln hos den som fylld på brännaren torde öka sannolikheten för att statisk urladdning snarare än kvarstående brand i marken under det undre vindskyddet /värme i brännaren orsakat explositionen.

Värdefullt att läsa utredningen den har gjorts på ett för mig trovärdigt sätt. Jag kommer att ha ännu mer respekt för sprit i fortsättningen.

Thure
 
Att T-sprit och alkohol hör till dom farligaste bränsletyperna av alla om man ser till faktiska olycksfall (och konsekvenser med jobbiga hudtransplatationer snarare som regel än undantag för dom drabbade) har varit känt sedan början av 1900-talet. Problemet är att folk vill inte tro på detta innan sådana här saker händer i närområde (tex förr i lumpen) eller publikt i media medans tex. bensin och framförallt gasol har man stor respekt till tom. rädsla för att använda det övh. trots att de låga olyckstalen talar för att det är mycket säkert bränsle och olyckorna väldigt sällsynta och sällan allvarliga.

---

Sedan har det fortfarande begåtts misstag av de ansvariga som jag inte tycker att man trycker på tillräckligt hårt om - det är att man inte har utan undantag använt säkerhetsflaskor för T-dojan under aktiviteterna.

En dunk T-sprit har inget på en sådan aktivitet att göra utan allt skall vara överfyllt till säkerhetsflaskor i förberedelse innan man ens åker iväg på aktiviteten i fråga så att man inte står och fyller över till mindre flaskor med en ring nyfikna ögonpar alldeles för nära ifall det skulle poffa till och det skvätter runt brinnande T-sprit...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips