Öl i pulverform

Vet inte om detta platsar som mat, men såg en spännande produkt här om dagen. Inte provat ännu, men om detta ens smakar i närheten av riktig öl så kommer jag vara kung i baren på nästa fjällvandring. :)

http://www.vilddryck.com/

Någon som testat?

/ Magnus
 
För "kolsyreliknande" produkt rekommenderas typ Samarin, som är billigare...

Frystorkat öl, eller liknande ölprodukter har man hört om tidigare, teoretiskt ska det fungera, förutom att man inte kommer över lättöl i styrka!
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Hehe. Ställer mig tveksam till smakupplevelsen. Väntar på recensionen innan jag beställer en omgång.

Går det att få det på bulk? :)
 
Låter kul. Jag väntar med spänning på testet.
Lär ju inte vara som en kall Staro på fjället, men man brukar ju inte bli så kräsen efter några dagar :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips