nya lundhags skalkängor, vad tänka på?

Svårt att uttala sig när man inte kan jämföra de olika sulorna på samma kängtyp. Vibram är ju inte direkt hård heller, men hårdare.

Jag kan väl säga som så, att jag är inte missnöjd med Skywalker.
+Mjuk, följsam, bra känsla mot underlaget, bra grepp på alla underlag.
-Spetsiga stenar känns igenom om man bär tungt. Vassa stenar skär i sulan. Tar jag en titt under sulan ser jag alla hårfina gamla ärr. Inget unikt när man går på vassa stenar med tung packning, men en mjuk sula är naturligtvis mer känslig för nötning och stick.

Ogillar man "pjäx-kängor" och gillar rörliga kängor, då tror jag man gillar Skywalkersulan.

Ni verkar blanda ihop sulorna. Den som sitter på oirginal är den mjuka lätta, min 44-a väger 674g på digital köksvåg.

Skywalk-sulan däremot är nästan stenhård, såpass att man kan se att det flisat ut gods i sulan. Denna vägde drygt 110g mer.

Styvheten i skon har med gelänken att göra, föga med gummit. Vid direktjämförelse upplevs vibramsulan mjukare men jag skulle vilja kalla det en illution, som att gå på cellplastliggunderlag, vilket man nästan gör. Vid böjtest skiljer inget dem emellan.
 
Ni verkar blanda ihop sulorna. Den som sitter på oirginal är den mjuka lätta, min 44-a väger 674g på digital köksvåg.

Skywalk-sulan däremot är nästan stenhård, såpass att man kan se att det flisat ut gods i sulan. Denna vägde drygt 110g mer.

Styvheten i skon har med gelänken att göra, föga med gummit. Vid direktjämförelse upplevs vibramsulan mjukare men jag skulle vilja kalla det en illution, som att gå på cellplastliggunderlag, vilket man nästan gör. Vid böjtest skiljer inget dem emellan.

Nu när du säger det blir jag litet osäker. Jag skulle inte klassa ytan på min Skywalkersula (det är den jag har på mina M96) som stenhård, men jag har tyckt att den varit mjukare än den vibramsula jag hade på ett par andra kängor.
Däremot tycker jag att styvheten (både i längs och sidled) på Skywalkersulan är mindre, vilket som du säger inte behöver bero å gummit.
Den yttersta sulan är ju dock betydligt hårdare än den inre (se min bild), vilket kanske kan förklara att man lätt "känner igenom".


Men som sagt, jag har aldrig gjort en sida-vid-sida-jämförelse mellan två jörnkängor med olika sulor. Har du gjort det är det givetvis dig man ska lyssna på =)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Har båda sulmodellerna stående i hallen, så jag är säker :)

Har faktiskt sett hårdare sulor än dessa, så vid sådan jämförelse kan ju Skywalk verka "mjuk".
Dock bör man inte förväxla Jörns nuvarande Skywalksula med den Lundhags brukade innan de bytte till Vibram. Jörns nuvarande är hårdare än de äldre Lundhags.

Om den yttre hårda du beskriver (slitsulan) blir sliten och tunnas ut känns genomtramp mer, men är nog mest beroende på material i gelänken. Den inre mjuka ger uppbyggnad, stötdämpning och isolation samt håller nere vikten radikalt än om man skulle köra "sitagegummi" rakt igenom.

Sedan har inte sulans mjuk eller hårdhet något med dess förmåga att motstå abrassiv nötning. Dvs en hårdare sula behöver inte vara slittåligare.
 
Jag måste kolla med polaren. Hans renoverade är ganska gamla, därför han köpte ett nytt par. Nuförtiden går det ju inte att missa att det är Vibram på det gula märket och det kändes direkt att båda sulorna var hårdare än de som satt där innan. Hans gamla sulor var jäkligt mjuka men inget märke, kanske det var en väldigt gammal Vibram där märket nötts bort.

Kanske den här som var så sliten så namnet inte syntes? För det var helt säkert inga av de nya med Vibrammärke i gult och de var väldigt mjuka i ytskiktet, inte bara mellanskiktet.

images
 
Senast ändrad:
Exakt, har lärt mig att Skywalk är en sultillverkare i likhet med Vibram. Jag trodde att Skywalk var en speciell Jörnsula förut.
 
#niklaz: Din bild visar den mjuka som sitter på Jörnkängan original.

Alla Vibrams sulor har inte det gula märket. Skywalk har dock ett orange dito.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips