Nu bär det äntligen ut!! ...

Den här uppmaningen blir tyvärr aldrig inaktuell!
Ännu ett allvarligt tillbud igår som lätt kunnat sluta med dödlig utgång.
 

Bilagor

  • Art. Snöskoter på svag is lw_20151229_0001.jpg
    Art. Snöskoter på svag is lw_20151229_0001.jpg
    28.9 KB · Visningar: 503
För nära 2 år sedan när ja började plita här -å inte hade en tanke på att de skulle bli en blogg -var situationen den samma som idag. Ja hade varit alldeles för länge på landbacken å "klättrade på väggarna"!

Utropet; "Nu bär det äntligen ut!!" verkställdes då, men tyvärr inte denna gång :-(
axeln/armen satte stopp, så ja får nöja mig med att mestdels torr-frilufta här 2 våningar upp, men njuter nu av det ymniga snöfallet utanför fönstren!
Men matar även pippiar i "min" lilla Serbiska bergsgran"skog" (Picea omorica) alldeles nära här å knallar en slinga runt Motala ström å spanar efter nåra av stadens "Kalle Ankor", helvita gräsänder å en tam vitkindad gås å plitar på min fäjsbockgrupp;
OLLE ENDERLEIN yachtdesigner (1917-1993) och hans båtar, och gruppen "Vi som älskar träbåtar" och läser i praktboken om kor som ja fick som spontanpresent innan jul, så ja deppar inte ner mig helt ;-)

God fortsättning på den nya säsongen!!
 

Bilagor

  • Resize of 008.jpg
    Resize of 008.jpg
    35 KB · Visningar: 466
  • 001.jpg
    001.jpg
    32.1 KB · Visningar: 478

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ymnigt snöfall utanför lägenhetsfönstren! Märker att ja reagerar motsatt omgivningen; ju mer busväder ju mer längtar ja ut i spenaten/skärgårn :) mitt inre oväder behöver nog motstånd.

Runt den 20:de dennes ska ja göra allt som står i min makt för att åka ut!! ska medverka i en studiecirkel / hembyggdsförening å diskutera kring en liten rapport ja skrivit om medeltida försvarspålrader.

I brist på egna dagsrapporter bifogar ja en dåtida.
 

Bilagor

  • Blänkare. Korsväg på vattnet_20160108_0001.jpg
    Blänkare. Korsväg på vattnet_20160108_0001.jpg
    80 KB · Visningar: 438
För 10 år sedan, rätt likt idag!

Kajsa-Warg, laxsnipa från bottenhavskusten, byggd c:a 1915, 7x1,94m.
 

Bilagor

  • Rotation of 2006-01-08 054.jpg
    Rotation of 2006-01-08 054.jpg
    45.8 KB · Visningar: 418
Den här bilden + nåra till på samma gamla övergivna skeppsbåt, är mitt rekord när det gäller mest jobb för att få precis de bilder ja förutsatt mig, nämligen så mycke å stor rimfrost som möjligt!
Vilket innebar att ja behövde sova över i en liten fiske/jaktbod i närheten, men det det misslyckades flera gånger då vädret hann slå om, men på 3:dje försöket lyckades det, å bilderna blev perfekta!!
De var avsedda för en artikel i Vi båtägare (nr.3-94) och i tryck blev de åxå bra, MEN sen kom orginalen/diabilderna på drift, och är så än idag :-( så därav att bilden här nedan är så luddig.
 

Bilagor

  • Blå skeppsbåt med rimmfrost foto LWff 2_20151127_0001.jpg
    Blå skeppsbåt med rimmfrost foto LWff 2_20151127_0001.jpg
    63.6 KB · Visningar: 397
  • 2004-10-11 160.jpg
    2004-10-11 160.jpg
    76.4 KB · Visningar: 395

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips