Macintosh + GPS = ?

Hej, jag har under lång tid gått i tankarna att köpa en GPS, men det som oftast håller mig tillbaka (förutom priset) är att jag har mac.

Hörde att Garmin tänker börja stödja OSX vilket är grymt, men när?

Men just nu, vad finns det för program? Finns det program?

Tänkte ha den till fjällvandring, skridskoturer och kartering m.m.

/oskar
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
MacGPS pro

MacGPS pro (http://www.macgpspro.com), funkar bra med
min gamla GPS12. Kostar ~ 50 USD.
 
Jag använder Mac GPS pro och kan bidra med en liten plus och minus-lista.

Plus:
*Utmärkt att föra över egna waypoints till och från GPS:en via USB (åtminstone med 60CS. Med 60CSx har jag inte fått det att funka)

Minus:
*Du kan inte föra över Garmins kartor till din GPS. Du kan faktiskt inte ens titta på dem med MacGPS pro.
*Det finns inga vettiga landkartor över sverige i format som MacGPS pro kan hantera. Sjökort i BSB-format ska den klara men det har jag inte testat.

Så på det stora hela duger det om du inte är intresserad av kartorna utan bara waypoints.. du kan visserligen sitta och scanna egna kartor som du får kalibrera manuellt, men det har jag provat och det är för det första jobbigt som fan och stämmer ändå aldrig överens med verkligheten. Dessutom är MacGPSbabel bättre på att föra över waypoints. Speciellt om du gör ett applescript så kan du dra och släppa dina .loc- och .gpxfiler direkt på en ikon så förs de över. Minns inte var jag såg det men googla på GPSbabel och applescript så hittar du det säkert. Hojta annars så kan jag posta det här.

Vidare, för geocaching finns även geocaching menu som för över waypointen till din GPS när du tittar på cachens websida. Finns på
http://www.infinite-loop.dk/geocachingmenu/index.php


Så jag rekommenderar ingen att skaffa MacGPSpro. Vänta i stället för att se hur det blir mot slutet av året när Garmin har lovat att stödja mac.
 
Justja, jag kanske ska tillägga hur jag har löst problemet med att föra över kartor till mina Garmin GPS på mac.

Förut hade jag en 60CS. Lösningen var då att låna kompisens laptop med Windows och föra över de kartor man behövde. Jag skapade färdiga mapsets så det gick snabbt när jag behövde byta kartor.

Nu har jag en 60CSx. Jag köpte ett 512 MB minneskort för ca 300 kr från Webhallen och det räcker låååångt. Lösningen kan verka krångligare men är i själva verket mycket enkel:
Jag startar Windows via Virtual PC (enklare för er med IntelMacar såklart)
Startar Mapsource och väljer vilka kartor jag vill föra över. Sparar filen.
Öppnar samma fil i IMG2GPS och låter den skapa en IMG-fil från detta (tar en stund)

Sen stänger jag Virtual PC och för över IMG-filen till minneskortet via en minneskortläsare.. precis som vilken fil som helst i Findern. Så det är ju möjligt att föra över kartor på en Mac, om än lite meckigt..
 
zanoii; sa:
Så på det stora hela duger det om du inte är intresserad av kartorna utan bara waypoints..

Glömde Track logs. Funkar utmärkt till det också, och nu har de uppdaterat så det ska funka med 60CSx också. Själv har jag dock inte brytt mig om att uppgradera MacGPSPro.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips