Lätt behållare för knäckebröd och smör

Sökmotorn verkar nere så om frågan dykt upp förut så ber jag om ursäkt.
Har tröttnat på att få knäckebrödet krossat och smöret mosat på vandringen och skulle vilja hitta en lätt behållare för dessa.
Några tips?
 
1,5 liter glassförpackningar, mer fyrkantiga i formen från ex Triumfglass funkar bra till ett packet knäcke.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Om du vakumpackar knäckebröden så går dom inte sönder går även att portionsförpacka smöret och du slipper burkar.
Men ett annat förslag är att bre Tahini eller något nötsmor på dubbel knäckemacka och vakumpacka så har du har du färdiga mackor som inte mjuknar eller går sönder på flera år.
 
Jag använder en liten plastburk som följde med såsen från thairestaurangen till smöret och lägger den burken, knäckebröd, makrillfilé konserv, gaffel och smörkniv i en bigpack glasslåda. Har inte varit några problem hittills.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips