läckande munstycke till source vätskesystem

Hittat någon bra lösning eller reservdelar?

Hej

Har samma problem som du hade/har. Undrar därför om du hittade någon bra lösning eller om du kanske lyckades få tag i nytt munstycke någonstans?

/Kristofer
 
Source

är ju ett vanligt märke. T ex har GetOut deras produkter. RIng eller maila om de har lösa munstycken. Skulle tro att det finns på flera svenska butiker t ex Naturkompaniet.

Thure
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Kristoffer,

Nya munstycken skulle kosta ca 150-200 kr i de butiker jag har kollat, men eftersom vi inom hemvärnet blev tilldelade försvarets vätskesystem så har jag slutat leta efter ett nytt munstycke.

Kajakaktiv verkade ju billiga, för det priset är det värt att prova. Om det finns flera munstycken som passar och du kan hitta ett munstycke som man både måste dra ut och vrida för att öppna så rekommenderar jag ett sånt istället. Lycka till.

/Per
 
skånepågen;357167 sa:
Om det finns flera munstycken som passar och du kan hitta ett munstycke som man både måste dra ut och vrida för att öppna så rekommenderar jag ett sånt istället. Lycka till.

/Per

Om man har slang till drickat för att man ska kunna dricka när man har händerna på styret, paddeln eller nåt annat rekommenderar jag snarare vanlig bitventil.
Har nån Sourcepåse som har sån om jag minns rätt, men som dessutom har nån slags yttre lock. Har även Markillpåse, med en mycket smidigt litet mjukt munstycke. Saknar inte finesserna på Sourcevarianten.

För 124 spänn får man munstycke inkl slang på addnature. http://www.addnature.com/product.asp?dept_id=0&pf_id=SOURCESLANGKIT_S07
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.