läckande munstycke till source vätskesystem

Hittat någon bra lösning eller reservdelar?

Hej

Har samma problem som du hade/har. Undrar därför om du hittade någon bra lösning eller om du kanske lyckades få tag i nytt munstycke någonstans?

/Kristofer
 
Source

är ju ett vanligt märke. T ex har GetOut deras produkter. RIng eller maila om de har lösa munstycken. Skulle tro att det finns på flera svenska butiker t ex Naturkompaniet.

Thure
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Kristoffer,

Nya munstycken skulle kosta ca 150-200 kr i de butiker jag har kollat, men eftersom vi inom hemvärnet blev tilldelade försvarets vätskesystem så har jag slutat leta efter ett nytt munstycke.

Kajakaktiv verkade ju billiga, för det priset är det värt att prova. Om det finns flera munstycken som passar och du kan hitta ett munstycke som man både måste dra ut och vrida för att öppna så rekommenderar jag ett sånt istället. Lycka till.

/Per
 
skånepågen;357167 sa:
Om det finns flera munstycken som passar och du kan hitta ett munstycke som man både måste dra ut och vrida för att öppna så rekommenderar jag ett sånt istället. Lycka till.

/Per

Om man har slang till drickat för att man ska kunna dricka när man har händerna på styret, paddeln eller nåt annat rekommenderar jag snarare vanlig bitventil.
Har nån Sourcepåse som har sån om jag minns rätt, men som dessutom har nån slags yttre lock. Har även Markillpåse, med en mycket smidigt litet mjukt munstycke. Saknar inte finesserna på Sourcevarianten.

För 124 spänn får man munstycke inkl slang på addnature. http://www.addnature.com/product.asp?dept_id=0&pf_id=SOURCESLANGKIT_S07
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips