Ladda petzl core via powerbank

Hej,
Petzl Core är ett laddbart batteripaket till pannlampa.
Det laddas via USB kontakt, men jag har problem att ladda
den via powerbank och funderar på varför och vad göra etc.
Det är stendött men mobiltelefonen går ju bra etc. Hade vart smidigt
i vilket fall om det funkade.

/Sten
 
Det kan ju vara fel på batteriet.

Jag hade testat att ladda det från vägguttaget.

Sen hade jag testat med en annan kabel. Ibland kan en usbkontakt funka i en produkt, medans den inte funkar i en annan.
Det kan bero på olika toleranser eller sliten kontakt. Ibland misstänker jag även att vissa produkter bara funkar med tillverkarens egen kabel.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Kortare kabel

Bra tips, hittade en riktigt kort kabel verkar som det funka med. Om det är längden eller något annat vet jag inte. Men den slår av laddningen efter en stund.
 
Om kabeln är lång och/eller klen och det som laddas drar mycket ström blir det ofta spänningsfall som gör att laddningen stänger av.
 
Ladda

Ja det ska nog funka, powerbanken stänger av något tidigare. Svårt att veta status då men den är nog bra laddad, blir att prova mera.
 
Vissa powerbank kräver en visst nivå av laddström för att komma igång. Drar lampans laddelektronik för lite ström initialt, så går inte PB igång. Om din PB har flera USB uttag, koppla in någon annan pryl först och sen lampan i andra uttaget. Kolla vad som händer. När lampan väl laddar, kan du plocka bort den andra prylen.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips