• Om "Fritt Forum"
    Det här forumet är för diskussioner som ligger helt utanför Utsidans intresseinriktning. Huvudsyftet är att moderatorer skall kunna flytta hit trådar som startats i andra forum, men som har bedömts inte passa in där men ändå har en intressant diskussion igång. Men det är också möjligt att starta nya diskussioner här, så länge de inte bryter mot forumets regler.

    OBS!
    Diskussioner och inlägg i det här forumet visas inte på Utsidans förstasida eller på Vad är nytt-sidan, så är du intresserad av diskussioner som ligger utanför Utsidans inriktning bör du själv bevaka forumet (mha Bevaka-knappen.

Kurs/utbildning i friluftsliv

Hej!

Efter tre och ett halvt års högskolestudier är jag sugen på att göra något annat. Eftersom jag har alltmer blivit mer intresserad av natur och friluftsliv hade det varit kul att läsa någon termin om detta. Gärna nu redan till våren om det går.

Jag har försökt kolla runt lite på nätet men inte hittat någon bra kurs eller utbildning. Har ni tips så skulle jag bli glad!
 
Varför inte Fjäll- och Vildmarksledarlinjen i Malung. Går själv där som ett sabbatsår från mitt jobb, men det är flera som tar ledigt från sina högskolestudier. Än så länge har det motsvarat mina höga förväntningar och bättre tror jag det blir.

John
 
Tack för tipset! Kollade nu in Malungs folkhögskola´s hemsida och det verkar ju kanon! Jag är intresserad, men synd att man måste vänta till nästa höst... och kanske att utbildningen är lite för lång, alltså ett år. Men å andra sidan lär man nog uppleva en hel del under denna period!
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips