Kopiera design :)

Korkat...

... att bara göra det 20 cm bredare än orginalet... annars så hade det ju varit ett alternativ som ett litet tvåmanna... 40-50cm till så hade det varit intressantare... fast till samma vikt såklart!
 
Japp, 90 cm är i det trångaste laget. Alla vet väl hur det var att trängas me tjejen i de klassiska 90-cm sängarna haha ;)

Isåfall är Ringstind 2 helt klart bättre, men liknar inte Akto lika mycket som detta gör.. för detta är fanimej identiskt!

// Jocke
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Såsåså, även om jag är en i hillebardernas sköna skara skulle jag utan att tveka rekommendera detta tält om jag fick veta lite mer om det i praktiken. T.ex. hur sömmar och fästen ser ut. 2,1 kg och ett pris på 1995:- och riktigt bra utrymme för 1 pers och ok för 2 som känner varandra väl..... Hade jag inte ett Nallo2 skulle jag nog kolla upp det här på direkten.

Däremot så med ordinarie pris på 3995:- är det inte så intressant. Men fram för fler nya märken i handeln, sätt press på de stora elefanterna.

Mvh
Peter P.
 
Jag sa inget om att jag inte skulle kolla upp det om ja nu inte hade ett Akto, vilket jag dock har.. ;)

Jag blev bara så förvånad när det är en i princip identisk konstruktion, allt ser likadant ut :) Lappen över absidtaket, linornas fästning, ventilationen.. :)

// Jocke
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips