Kopiera design :)

Korkat...

... att bara göra det 20 cm bredare än orginalet... annars så hade det ju varit ett alternativ som ett litet tvåmanna... 40-50cm till så hade det varit intressantare... fast till samma vikt såklart!
 
Japp, 90 cm är i det trångaste laget. Alla vet väl hur det var att trängas me tjejen i de klassiska 90-cm sängarna haha ;)

Isåfall är Ringstind 2 helt klart bättre, men liknar inte Akto lika mycket som detta gör.. för detta är fanimej identiskt!

// Jocke
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Såsåså, även om jag är en i hillebardernas sköna skara skulle jag utan att tveka rekommendera detta tält om jag fick veta lite mer om det i praktiken. T.ex. hur sömmar och fästen ser ut. 2,1 kg och ett pris på 1995:- och riktigt bra utrymme för 1 pers och ok för 2 som känner varandra väl..... Hade jag inte ett Nallo2 skulle jag nog kolla upp det här på direkten.

Däremot så med ordinarie pris på 3995:- är det inte så intressant. Men fram för fler nya märken i handeln, sätt press på de stora elefanterna.

Mvh
Peter P.
 
Jag sa inget om att jag inte skulle kolla upp det om ja nu inte hade ett Akto, vilket jag dock har.. ;)

Jag blev bara så förvånad när det är en i princip identisk konstruktion, allt ser likadant ut :) Lappen över absidtaket, linornas fästning, ventilationen.. :)

// Jocke
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.