ITAB´s kläder

niben; sa:
ITAB säljer ut en dunparka under utförsäljning för 398 kr. Någon som har erfarenhet av den?

Japp! Det är den jag beskriver ovan. Jag har använt min hela vintern.
Något darrig i sömnadsarbetet, men jag anser att den faktiskt är prisvärd redan till ordinarie pris, så 400 spänn är också ok...

Men förvänta dig inga storverk. Jag köpte min för att ha en riktigt varm jacka om vintern skulle bli svinkall, och den har gjort ett bra jobb för lite pengar. Alla alternativ med samma utseende är trots allt 5-10 gånger dyrare.
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Utmärkt, tänkte mest ha den när jag står och skrapar bilen på morgonen och en och annan bandymatch kanske, inget avancerat. Beställde en nyss :)
[Ändrat av niben 2004-02-24 kl 11:43]
 
Hm, funderar på om det är någon av er med safariskjorta, som kan svara på om den är "myggtät". Är ute efter en ny fiskeskjorta att använda vid vettigt väder nämligen. Då är ju ett av kraven man måste ställa på den att myggen inte ska kunna sticka igenom den.
 
Durin; sa:
Hm, funderar på om det är någon av er med safariskjorta, som kan svara på om den är "myggtät".

Knappast kan man kalla den myggtät, ivarje fall de jag har köpt därifrån.
För att mygg inte ska sticka igenom tyget krävs det antagligen att det antingen är så hårt vävt att det känns som pansar plåt eller att det är så tjockt att myggen inte når igenom tex fleace.
 
greendanger; sa:
För att mygg inte ska sticka igenom tyget krävs det antagligen att det antingen är så hårt vävt att det känns som pansar plåt eller att det är så tjockt att myggen inte når igenom tex fleace.
Så illa är det inte. Jag har en mycket skön Patagoniaskjorta som är myggtät tack vare att den är så tättvävd. Tyvärr så verkar inte den modellen finnas längre.
 
Efter någon veckas användning av dunparkasen:

+ Varm. Gått morgonprompan i -20 med bara brynja under.
+ Tål till min förvåning en del väta också.
- Tung.
- Sömmarna är väl inte av högsta kvalitet.
 
öringen; sa:
Efter någon veckas användning av dunparkasen:

+ Varm. Gått morgonprompan i -20 med bara brynja under.
+ Tål till min förvåning en del väta också.
- Tung.
- Sömmarna är väl inte av högsta kvalitet.

Stämmer bra med mina erfarenheter.
Jag kan lägga till att den ibland känns väldigt tät. Gick med kortärmat under, och i ärmarna kändes det väldigt plastigt och instängt. Jag tror att Taslanväven i yttertyget är belagd med något - den är vit på insidan. Sen är nog "påsarna" som dunet är stoppat i av nåt väldigt tätt material.
Egentligen är det inget problem eftersom det ju är ett lågaktivitetsplagg, men när man är i stan (huvudanvändningsområdet för min del) går man ju in i varma lokaler.

Ändå väldigt prisvärd jacka, även till ordinarie pris.
 
ITAB-kläder

Här är mina erfarenheter av ITAB-kläder:

Min fru har använt T&P Multiparkas nästan dagligen under två vintrar och är väldigt nöjd. Blir dock för
varmt med medföljande täckjacka. Täckjackan har hon dock använt separat.

Själv har jag i vinter haft T&P Vinterbyxa och är mycket nöjd. Är precis som Multiparkasen inte ett hög-
aktivitetsplagg, men funkar utmärkt när man t.ex. står på isen och räknar havsörn.

Jag har även vid mina senaste två fjällvandringar i
Kebnekaisefjällen och Sarek använt T&P Fjällbyxa som
funkat alla tiders.

Har även provat X-ert Sportsocka. De behövde aldrig
tvättas. Blev i princip utslitna innan de var tvättfärdiga.

/ Bertil
 
Erfarenheter av ITAB dunparkas?

Undrar i fall det är någon som har mer erfarenheter av ITAB eller Wolfwear dunparkas, eller liknande i samma prisklass?

Läste tidigare inlägg i denna tråd att det var några personer som just köpt eller beställt dylika och hoppas de har några erfarenheter att dela med sig

saker av intresse är hållbarhet, värme, tålighet mot väder o vind och passform

/Joakim
 
Jag är också nyfiken på ett plagg från ITAB men det är
deras nya jacka "Jacka Kebne" ?
Denna jacka är ju ganska ny men man kan ju hoppas på att någon har en åsikt om den.

/Tommy
 
regnkläder

Hej
Jag (och hela min familj) köpte lättviktsregnställ på ITAB, och helt överförtjust är jag inte.
Stället passade bra och såg bra ut, men under min första tur i Oviksfjällen råkade vi ur för massa regnrusk och då åkte stället upp ur ryggsäcken. Efter nån timme av regn och blåst lugnade det ner sig och man kunde ta av sig regnstället. Var då ganska blöt om överkroppen + att det någon gång under dagen hade blivit en stor reva i baken på byxan. Min kompis använde sig av en goretexjacka och var givetvis helt torr.
Så slutligen kan jag säga, stället är lätt och tar lite plats, men är därför skört och håller inte vatten för några längre skurar
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips