Tåliga kläder för skogen

Jag har levt i den uniformen i 7.5 månader, varav många dygn i fält.
Den var i utmärkt skick när jag lämnade tillbaka den trots att den var begagnad när jag hämtade ut den.

Sett till kvalitet håller den toppnivå.
Den är ju liksom skapt att tåla kräla i leriga diken och skyttevärn.

Hur lyckades han ha sönder den och vad rekommenderar han i stället som han upplever vara hållbarare ?

Lyckas man tag i ett par oanvända M/59 byxor kan jag lova att man har byxor som håller i många år för friluftsliv.
Jag hade den också i sju och en halv månad. Och jag håller med att den är ganska kass. håller inte speciellt bra, och blir väldigt blöt. Och jag var väldigt mycket ute i fält.
Han går mest i jägarkläder, jag har ingen aning om vad det är för märke.
 
Jag har inget bra förslag på jacka. Men Klättermusens Gere-byxor borde vara klockrena för dig. Möjligen lite känsliga för eld.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag hade den också i sju och en halv månad. Och jag håller med att den är ganska kass. håller inte speciellt bra, och blir väldigt blöt. Och jag var väldigt mycket ute i fält.

Fick du ut klipp nytt eller använda M/59 ?

Dom vi fick ut var använda av tidigare årskullar men höll för oss ändå, fast tidigare slitagegrad kan ju såklart såklart påverka hållbarheten.

Att man blir blöt när det regnar hör till den typen av tyg, det finns ju Grönlandsvax och liknande om man vill fuktskydda sig lite.
 
Både och, men fick jag nya försökte jag behålla dem så länge det gick. Men de behövde ju tvättas ibland.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
De är tåliga och man ser cool ut, gärna tillsammans med flanellskjorta, skinnväst boots och häst.
EFter ett ösregn ser man nog mer kall än cool ut. På en regnfri prärie funkar det kanske att prioretera utseende före funktion. Gäller det svenska skog bör man väga in regnväder i ekvationen.

/Patrik
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.