Tåliga kläder för skogen

Jag har levt i den uniformen i 7.5 månader, varav många dygn i fält.
Den var i utmärkt skick när jag lämnade tillbaka den trots att den var begagnad när jag hämtade ut den.

Sett till kvalitet håller den toppnivå.
Den är ju liksom skapt att tåla kräla i leriga diken och skyttevärn.

Hur lyckades han ha sönder den och vad rekommenderar han i stället som han upplever vara hållbarare ?

Lyckas man tag i ett par oanvända M/59 byxor kan jag lova att man har byxor som håller i många år för friluftsliv.
Jag hade den också i sju och en halv månad. Och jag håller med att den är ganska kass. håller inte speciellt bra, och blir väldigt blöt. Och jag var väldigt mycket ute i fält.
Han går mest i jägarkläder, jag har ingen aning om vad det är för märke.
 
Jag har inget bra förslag på jacka. Men Klättermusens Gere-byxor borde vara klockrena för dig. Möjligen lite känsliga för eld.
 
Jag hade den också i sju och en halv månad. Och jag håller med att den är ganska kass. håller inte speciellt bra, och blir väldigt blöt. Och jag var väldigt mycket ute i fält.

Fick du ut klipp nytt eller använda M/59 ?

Dom vi fick ut var använda av tidigare årskullar men höll för oss ändå, fast tidigare slitagegrad kan ju såklart såklart påverka hållbarheten.

Att man blir blöt när det regnar hör till den typen av tyg, det finns ju Grönlandsvax och liknande om man vill fuktskydda sig lite.
 
Både och, men fick jag nya försökte jag behålla dem så länge det gick. Men de behövde ju tvättas ibland.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
De är tåliga och man ser cool ut, gärna tillsammans med flanellskjorta, skinnväst boots och häst.
EFter ett ösregn ser man nog mer kall än cool ut. På en regnfri prärie funkar det kanske att prioretera utseende före funktion. Gäller det svenska skog bör man väga in regnväder i ekvationen.

/Patrik
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.