Isläget ågelsjön??

Är det någon som har koll på hur tillväxten på nedre & övre isväggen ser ut? Ska ner nästa vecka och det vore kul att få hacka lite inte bara aida.

Brukar det bildas någon is i Tunaberg? Har bara varit där sommartid.

Ses där ute i vinter // Danne
 
En gissning är att det inte finns ngn is...

Åtminstånde i Linköping och trakterna omkring så var det tunt innan denna varmperiod började... Antar att det har smält undan ganska mkt sedan dess. Men Norrköping är några mil längre norr ut... =)

Gustaf
 
Ingen is

Helt riktigt!!! Ingen is så långt ögat nådde. Men fantastisk aid-klättring, 2 grader varmt och snöblandat regn.
Nu är det bara att ladda inför Tuna imorgon ;)
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.