Hur undvika rån/stöld under långcykling/vandring?

Otur, ren och skär otur, det tror jag vad det är. Men inte desto mindre retligt och rent eländigt. Att behöva bryta för några illasinnade!
Maken och jag har gjort några längre cykelturer i landet, bl.a. tältat söder om Sundsvall, men aldrig varit med om något. Vi brukar låsa, ta med styrstångsväskorna och bara knalla iväg. Till affär eller turistmål osv. Men visst känner man av, eller försöker iaf. ser eller känns det lurigt brukar en stanna medan den andra går in och handlar.
Säkert var det inte dina "cykelsaker" de ville ha, utan som du skrev pengar och sen ska det väl hittas på lite jäkelskap med däcken också!!! Ligister.

Vi kom hem igårkväll efter en otroligt härlig och trevlig tur i högsommarlikt Skåne, under värsta turistsäsong, det har gått strålande. Vi cyklade runt, följde kusten. Att rekommendera.

Ta nya tag, lycka till / Birgit
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ang "säkerhet"

Finns som sagt idioter över allt men mitt intryck är att risken att stöta på dem är större i Sverige och Europa/Nordamerika än i många utvecklingsländer. Frågan man bör ställa sig är om det är så mycket säkrare för att du stannar hemma. Tycker det är en del av "tjusningen" med resandet att man lämnar en överstrukturerad vardagslunk och underkasta sig ödets nycker.

Ett godkänt lås, föredrar fastmonterade "ringlås" med vajer/hänglås, utrustningen i absiden, styrväska med alla värdesaker bredvid huvudkudden och ett sunt förnuft. Det enda jag blivit av med under alla år är en cykelflaska i Spanien. Var iofs inte kul att bli väckt mitt i natten av sju drogpåverkade och arga militärer, viftandes med kalashnikovs och lyktor i fejan helt ensam ute i Laos djungel. Men sådana situationer brukar man kunna prata sig ur. ;)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips