Hjul till pulka
- Trådstartare kajhaj
- Start datum
Tack David.Jag har en Fjellpulken 144 där jag borrat rakt igenom pulkan och medarna. Köpte hjul på Clas Ohlson, typ mindre kundvagnshjul, med genomgående bultar samt (det här är viktigt) - stora vingmuttrar! Då kan du dra omkring pulkan på stationer kors och tvärs, och när du kommit fram och skall börjar turen skruvar du helt enkelt av vingmuttrarna utan att behöva verktyg, lägger dem och bultarna och hjulen i pulkan och drar iväg. Hålen jag borrade är placerade baktill, precis mitt i pulkans rundning, är är kanske 8-10 mm. Funkar finfint!
Tack Thure hittade en gammal tråd från 2009 där du också gett förslag på hur fixa för att inte få in snö i pulkan vid hålen. Jo, det är ett"meck" att förflytta sig med full packning på väg ut på tur.För typ 20 år sedan när mina barn var små byggde jag isfordon som jag transporterade barnen i när jag och min fru åkte långfärdsskridskor. För landtransfers användes rullskridskohjul som jag byggde hjulhus till och som jag med just skruvar och vingmuttrar monterade i borrade hål längst bak på skidor som var medar under liggvagnskorgar där barnen åkte.
När jag gjorde veckoturer på skidor med hund dragande pulka var just passager fram till buss och tåg lite knepiga, jag lastade all mat och annat i ryggsäcken och hade hund i koppel runt livet samt i ena handen skidfodral med skidor stavar och i andra handen pulka med påsurrade hundskaklar.
Väl framme i skidföre lastades pulkan med hälften av ryggsäckens vikt och volym.
Thure
Kan detta vara ett ännu billigare alternativ om man inte vill göra några ingrepp på pulkan:Kanot vagn finns på biltema/jula för en billig peng.