HB Soulo - Rött eller Sand?

@MJB
Idén är inte dum [emoji122] men jag tror jag kör på "extern filt", då är det enkelt att flytta mellan tält, tarp etc.

@TROY
Hittade nån sida med ett 12-pack 6-tums för $13. Tack för tipset!!

@Brune
Tänk att få köpa loss det tältet för 500kr, batikfärga det lilarött och världens enda Hilleberg Hippie edt. [emoji106][emoji2][emoji7][emoji7][emoji7]


Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
 
@Brune
Tänk att få köpa loss det tältet för 500kr, batikfärga det lilarött och världens enda Hilleberg Hippie edt. [emoji106][emoji2][emoji7][emoji7][emoji7]

Jag tror att tältduken var så murken att den skulle gå sönder om någon petade på den. Men om tältet var rätt så nytt och Hilleberg inte ändrat några mått så borde det ha gått att köpa ett nytt yttertält (förslagsvis inte rött), för innertältet och bågarna var nog i gott skick.

Så här i nästan 8 år i efterhand var det synd att jag tog reda på vem ägaren var och pratade med honom/henne.

Per
 
Det finns ett enkelt sätt och skydda tält och det är genom att tejpa ihop två-tre räddningsfiltar så dom täcker det mesta.
Sedan tejpa runt hela kanterna och sätta öljetter och gumminsnoddar.

En sådan jätteräddningsfilt kan man använda om man nu skall ligga stationär.

Jag har använt filtar men inte för att skydda väven då gröna inte bleks lika fort som en gris blinkar utan vid tillfällen på sommaren på campingar när man krökat o roat sig och inte vill bli stekt när man skall ligga bakis i tältet.

Blir ganska stor skillnad , istället för närmare 60 grader så sjönk det till lufttemperatur , 32 vilket var lite bättre.....
Vid normala 25 graders dagtemperaturer med dagg från natten så kanske man ligger i rena luftkonditioneringstempen i tältet trots brasande sol bra många timmar.
 
Valde bort rött (grönt var enda andra alternativet för modellen) för att jag tyckte att ljuset i tältet blev obehagligt i det röda, när jag sov i en kompis röda tält.
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
@aronwidforss

Jag ser den som en del i ett SUL-system med styrka som jag kommer använda sommartid, då är måtten perfekta för en snubbe på backen eller lågt över en hammock. Där får jag en styv meters bredd i en A-frame, vilket räcker precis i en Hammock/LW liggunderlag.

Läste någonstans först att den skulle varit 3,5x2,15 vilket hade varit ännu bättre, för då kan du stänga om dig i 3 riktningar om ändå ha plats utan att riskera att röra duken med säcken.

Återkommer när jag testat.


Skickat från min iPhone med Tapatalk Pro
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips