Gissa position

Ingen säger något så jag får väl ge min gissning. Jag har fina bilder från när jag besökte Jättegrytorna utanför Kebnekaise. De liknar de. Sen ser jag också likheten av Skarjas kanjoner. Men det är väl en kanjon?
Under betänketiden kom Chrilles svar innan jag kunde formulera mitt. Jag håller med om likheterna med Skarjas/Smajlajokkens kanjon.

Jättegrytorna är närmare än Skárjá, men det är inte direkt nära. Området här är inte skyddat och alldeles i närheten passerar en led.
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Norra delen av Storådörren?
Fel län.

Är det i Niesketvaggi? I så fall skulle det kunna vara Tjäktjajokka som forsen är i.
Rätt län, fel vattendrag.

Ytterligare en huvudvridning ger oss detta:
gp255c.jpg
 
Berget heter Miesák så du är vid Bieggaluoppal skulle jag säga... :)
Nu kom vi slutligen ända fram. Forsen i startbilden är belägen mellan Áhpparjávri och Bieggaluoppal (biegga = "vind"). Här fanns förr i tiden ett rastskydd, men det har sedermera brunnit ner och mig veterligen inte återuppbyggts.

 
Trodde nog någon skulle ta det på bilden i fredags mot andra hållet, då nog halva Utsidan sett det berget (Adnetjårro) när man traskat kungsleden mellan Alesjaure och Abisko, väldigt fotograferad vy, men från fel håll nu vilket ställer till det, inte så många som sett det från den vinkeln.

Kul att få deltaga i denna intressanta tråd, jag har ingen lämplig bild själv dock, så lämnar det öppet för någon annan!:)
 
För ordningens skull ska det sägas att bilden från den 3/5 (inlägg #18478) inte föreställer Ádnji, utan den nordliga utlöparen av Godučohkka; Ádnjis långa rygg kan man däremot se i bakgrunden i bilden från den 1/5 (inlägg #18477). Här är en bild på samma formation från lite längre håll, där Godučohkkas huvudtopp tydligt framträder bakom till vänster:

gp255e.jpg
 
Kan vi verkligen leva med två veckor utan ny bild i tråden? Kannske, men troligen inte mycket längre så det är dags för en ny bild.
P1560733.JPG

Troligen gannska månge här på utsidan som redan gick förbi denna gamla träd. Minns ni var?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips