Gissa position

Mycket trevlig bildgåta!

Här är en annan sjö, vilken?

a2.jpg
 
Jag hittar faktiskt två små sjöar på den här höjden. Den som liknar din sjö bäst till formen ligger 4 km söder om Ikesjaure, namnlös förstås. Eller finns det ännu fler?
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Aaaah, du menar den sjön 1022? Japp, det är helt korrekt! Utsikten är inte att klaga på, magnifik åt alla håll! Och Staika och Tarraure från förra bildgåtan syns på första respektive sista bilderna nedan. :)

a0.jpg
b.jpg
c.jpg
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.