Gissa position

Jag drar till med Moarhmmacohkka.
Vi är inte i Mårmafjällen heller. Här en till bild från annan vinkel, tagen på morgonen:
IMG_8628.JPG
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Sydliga fjälltrakter stämmer bra men häggingfjället är på fel sida av landskapsgränsen och sömlinghågna med.
 
Senast ändrad:
bra jobbat, helt rätt svar,Härjedalen är landskapet. Myskoxar håller till i området vintertid. Och på.väg upp till kalfjället passerades ett gammalt torp/säter som är bebott och med två km o fyrahundra höjdmeter till närmaste bilväg. Endast en liten stig ledde dit. Lite speciellt i nutid måste jag säga.
 
Ja, det var inte så jobbigt kan jag säga, de båda toppana hör ju till "Funäsfjällens 60 toppar", som vi fått läsa på Utsidan ;). Nästa bild har jag skurit av lite så att de skulle vara lite svårare, frågan är förstås vilket fjäll har vi här :
gissapå 3.JPG
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.