Gissa position

En höstbild:
P1000147.jpeg

Var är vi? Vad ser vi?
 
Härliga färger! Borde ju vara Lappland med så mycket björkskog. Toppen i mitten ser rätt hög ut. Jag gissar att vi är i Norrbottens län men förstår inte var.
 
Då gissar jag att du åker längs Torneträsk och tar bilden någonstans vid Kaisepakte. Kanske är det branta fjället med snö på Didnobákti?
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Ja, det var sökordet glaciärnisch på google bildsök som ledde till Ruonektjåhkkå (foto av scandiaca på utsidan förresten). Nästa bil, vad heter den högsta toppen på bilden?
P7310011.JPG
 
Reglerad sjö, låg trädgräns. Tänker Ahkajavrre men det tycker jag ändå inte funkar. Glaciär på toppen (eller?) som är i sol mitt på dagen så toppen borde vara minst 14-1500 hm.
 
Ledtråd då. Sjön finns i allafall i Stora Sjöfallsdalen och kan tänkas som en del av Ahkkajavrre. Här är en bild tagen från den efterfrågade toppen, kanske hjälper den?
DSC02660.JPG
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips