Gissa position

Jag kanske får fresta med en bild som borde vara ganska svår.
 

Bilagor

  • Gissa-01.jpg
    Gissa-01.jpg
    64.7 KB · Visningar: 556
En första ledtråd. Färden startade i en nationalpark. Vi har precis gått ur den för att nästa dag gå in i densamma igen. Sedan går vi in i en annan nationalpark. Vattenståndet är mycket högt.
 
Kombinationen av flera nationalparker kan ju börja med Stora Sjöfallet och senare inkludera Sarek. Med den utgångspunkten gissar jag att ni vadar över Sluggájåhkå strax innan den rinner ut i Spádnejåhkå. Skulle detta vara rätt kan det vara sydvästbranten av Hállji vi ser i fonden.
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
Då gissar jag att ni vadar där stigen från Sjöfallsstugan kommer fram till utloppet ur Bietsávrre. Tyckte tidigare att det var för lite björkskog i flygbilden på den här platsen.
 
Nu blev det rätt. Jag skrev att det vi vadar över nog inte ens är en jokk i ett försök att vara lite spetsfundig. Saken är den att det verkligen är en jokk men utan namn på kartan.
I STF:s årsbok 1920 beskriver H.N. Pallin i sitt bidrag om Slugga:
”Problemet under vandringen är passagen över Rissajokk, som avbördar vattnet från den betydliga, i sin fördolda ensamhet betagande fjällsjön Petsaure. Är icke sommaren särskilt torr, som den var ifrågasättande år, torde älven vara ganska besvärlig att vada. Vi gingo över den i en fors, omkring en halv kilometer vädet om dess utlopp ur Petsaure, och där torde vara ett av de bästa vadställena.”
När vi gick där för 40 år sedan var sommaren mycket blöt, i stort sett oavbrutet regn de första veckorna. Fjällkartan saknar som sagt namn och i ritningen döljs den av gränsdragningen. Så här ser det ut i ortofoto med vadet utsatt.
 

Bilagor

  • Rissajokk.jpg
    Rissajokk.jpg
    49.4 KB · Visningar: 381

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips