Gissa position

Det var (alltför) längesedan något hände här så jag bidrar med den här bilden. Var står jag och vad ser jag på andra sidan?
 

Bilagor

  • GissaPos-06.jpg
    GissaPos-06.jpg
    123.3 KB · Visningar: 416
Det där är väldigt likt Tielmaön från norr. Jag tror du står på Tielmasidan och att det är Bielloriehppe i bakgrunden.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Jag har ju sett den vyn ett antal gånger och då är det inte så svårt. Här kommer en ny bild att gissa på.
 

Bilagor

  • 103_0311.jpg
    103_0311.jpg
    49.3 KB · Visningar: 361
Bildvinkeln gör det svårt att se formen på sjön, men solen kommer in från vänster så fotot bör vara taget västerut. Fina gräsmarker, ser ut att vara lättgången terräng. Mina tankar går till gränslandet mellan Sarek och Padjelanta, t. ex. västra delen av Guohopervágge. Det kanske duger som en inledning?
 
Nej det är varken Guohpervagge eller Vouskelvagge. Den här dalgången är betydligt mer känd än Vouskelvagge som jag fick leta ett tag för att hitta.
Kortet är taget mot NNV och vi ska norrut till annat kartblad.
 
Jag vet att det här är fel men jag gissar i alla fall på Tjåggnårisjávrásj så kanske vi får lite mer ledtrådar.

Du har helt rätt i att det är fel! Det enda Tjågnåris jag känner till är i sydöstra Sarekmassivet, men någon liten sjö finns inte där.
Kortet är taget mitt i den kanske mest kända fjällvyn vi har i Sverige.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips