Gissa position

Bildvinkeln gör det svårt att se formen på sjön, men solen kommer in från vänster så fotot bör vara taget västerut. Fina gräsmarker, ser ut att vara lättgången terräng. Mina tankar går till gränslandet mellan Sarek och Padjelanta, t. ex. västra delen av Guohopervágge. Det kanske duger som en inledning?
 
Nej det är varken Guohpervagge eller Vouskelvagge. Den här dalgången är betydligt mer känd än Vouskelvagge som jag fick leta ett tag för att hitta.
Kortet är taget mot NNV och vi ska norrut till annat kartblad.
 
Jag vet att det här är fel men jag gissar i alla fall på Tjåggnårisjávrásj så kanske vi får lite mer ledtrådar.

Du har helt rätt i att det är fel! Det enda Tjågnåris jag känner till är i sydöstra Sarekmassivet, men någon liten sjö finns inte där.
Kortet är taget mitt i den kanske mest kända fjällvyn vi har i Sverige.
 
Du har helt rätt i att det är fel! Det enda Tjågnåris jag känner till är i sydöstra Sarekmassivet, men någon liten sjö finns inte där.
Kortet är taget mitt i den kanske mest kända fjällvyn vi har i Sverige.

Ah....hade det på känn men det verkade ju lite för lätt :D...jag har ju tom tältat precis där!!

Det måste helt enkelt vara Caonjajavri vid Lapporten :)!
 

Aktuellt

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Vad heter den något frusna "-javri" där jag befinner mig?

Hoppas på snabb lösning då jag åker upp mot Kvikkjokk för vandring i morgon em :)
 

Bilagor

  • IMG_1749.jpg
    IMG_1749.jpg
    40.1 KB · Visningar: 530
Eftersom det är en "-javri" du står vid så är vi norra fjällvärlden. Jag gissar på Kebnekajsefjällen någonstans.
 
Men för att få någon med bättre kolla att gissa så slänger jag in en gissning på Viddjajavri nu och bumpar tråden lite.

Nej, det är det inte....som ny ledtråd så lägger jag in bild nr 2,

Bild nr 1 är tagen i NÖ riktning och bild nr 2 är tagen i Ö riktning från samma position.
 

Bilagor

  • IMG_1750.jpg
    IMG_1750.jpg
    40.9 KB · Visningar: 393

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.