Gissa position
- Trådstartare avslutat-1105
- Start datum
-
- Taggar
- fjällnörderi gissa sverige
maka; sa:Det är väl stenröset på bergsidan precis innan man ser Rautas, strax söder om Kaisepakte??
dave1; sa:thureb; sa:Gick där med far min för över 30 år sedan. Dötrist att gå med en fiskare utan att vara spöförsedd själv. Minns med viss avsmak en natt i en torvkåta som vimlade av möss. De prasslade hela natten i dvärgbjörkriset på golvet. Inte sov jag särskilt mycket.
Fina bilder David. Tycker också att det påminner lite om dalgången vid Rautasjavri.
Thure
Nära, nära.. Inte Rautas och inte Leavas men mellan dessa ligger en liten vacker dalgång..
![]()
dave1; sa:![]()
OT: Vad är det för ett lustigt litet tält? Plojtält för butiksgolvet?
dave1; sa:maka; sa:Det är väl stenröset på bergsidan precis innan man ser Rautas, strax söder om Kaisepakte??
Nja.. är inte riktigt med på var du är.. men går man från Kaisepakte passerar man Rautasjaure och sen ner mot alesätno.. sen kan man välja att gå upp mot mårmapasset eller mot "min" dal..
Två nya bilder.. Snart avslöjar jag det rätta svaret..
![]()
Japp! Den heter Passglaciären på högfjällskartan och sitter faktiskt inte ihop med Rabots glaciär även om det ser så ut på vanliga fjällkartan, det är en liten bergrygg emellan.pal2; sa:cnygardh; sa:När skjuter ingen hare... Rätt massiv... fel isbit...dave1; sa:Storglaciären kebne?Ingen som vågar sig på 13... är ni skrockfulla?
///Claes
Har ingen karta här, men är det direkt öster om Drakryggen, på väg ner i Koupervagge och fotot är taget mot sydväst?. Är det Rabots glaciär eller har den bytt namn däruppe?
Mvh
Peter P.
Är det en flaska Jägermester jag skymtar i handen??
/mattias
Jo det är Städjans typiska kontur. Bilden är tagen från Gränjesåsvallen, hittar inte den på kartan men det var en gammal fäbodvall som jag och ett gäng andra brukade hyra på det glada 70 talet. Verkar som om den heter Gränjåsvallen numera och är någon typ av stugby nedanför Idrefjälls nordliga backar.Palle_Z; sa:Är 11an Städjan? Konstig vinkel men det ser lite bekant ut.
-Palle
Jo enkel var namnet sa bull....nidob49; sa:Min läsekrets behöver hjälp.
Jag lade ut en liknande gissningsbild på min blogg. Tyckte den var enkel.
Men ingen har lyckats.
Kan någon här visa var skåpet skall stå. Vill inte så ogärna avslöja svaret själv.
http://ogonblickinorr.blogspot.com/2007/03/var.html