Gissa position

Helt klart godkänt svar. Var nog vid 1610m toppen o fotade mot storkittelhobben på första bilden och nånstans emellan den och södra sytertoppen på ledtråden.
 
Ah, då stämmer det lite bättre, första bilden var jag inte så säker på men dalen såg bekant ut (fast jag har mest sett den från en annan vinkel).

Ny bild:
gp101.jpg
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 9 kommentarer
Återrättelse: Det är visst ett riksröse, men det är inte rr 239. Jag vet inte vad jag tittade på igår kväll, men det var inte där fotot är taget.
Vi ser Rr 238 fotad från leden mellan Pieskehaure och Muorki. Kisar man går det att urskilja två riktningsrösen också.
Det står ett anonymt, onumrerat röse väl synligt från leden lite drygt 100 meter norr om riksröset. Det var kanske det du tänkte på.
3485jkwe834239jkh.jpg
 
Vi ser Rr 238 fotad från leden mellan Pieskehaure och Muorki. Kisar man går det att urskilja två riktningsrösen också.
Det står ett anonymt, onumrerat röse väl synligt från leden lite drygt 100 meter norr om riksröset. Det var kanske det du tänkte på.
Visa bilaga 35605

Helt rätt!

Det jag "tänkte" på var att jag hade Min Karta uppe på en annan gränssektion som var lite snarlik i den inzoomningen och där det inte var ett riksröse nere i dalen alls. Men hursomhelst, rätt plats var hittad, nästa bild tack!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips